Samsung Galaxy S22 otrzymuje aktualizację do Androida 14 i One UI 6

27.11.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Samsung Galaxy S22 otrzymuje aktualizację do Androida 14 i One UI 6
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Niecałe dwa miesiące temu premierę miał najnowszy system Android 14. Początkowo oprogramowanie Google pojawiło się w smartfonach Google Pixel 8 i Pixel 8 Pro. Z czasem kolejne urządzenia otrzymały możliwość odświeżenia oprogramowania. Trzy tygodnie temu taką opcję dostali właściciele flagowego Samsunga. Dziś aktualizacja Galaxy S22 do Androida 14 pozwala zainstalować najnowszy system również w zeszłorocznym, topowym modelu koreańskiego producenta.

Aktualizacja Galaxy S22 do Android 14

Od jakiegoś czasu polityka Samsunga zakłada aktualizowanie sprzętu przez co najmniej 3-4 lata. Przez ten czas użytkownicy smartfonów tej marki mogą liczyć na dostępność najnowszego Androida i nakładki producenta (One UI, teraz w wersji 6). Ważne są również poprawki zabezpieczeń, które poprawiają naszą prywatność podczas korzystania z telefonu. Aktualizacja Samsunga Galaxy S23 do Androida 14 przyniosła kilka zmian i usprawnień, teraz taka opcja możliwa jest też dla modelu z 2022 roku.

Aktualizacja Galaxy S22, Galaxy S22+ i Galaxy S22 Ultra oznacza, że smartfony te dłużej pozostaną w pełni funkcjonalne, bezpieczne i nowoczesne.

Wraz ze zmianą oprogramowania, nieco starszy flagowiec Samsunga otrzymuje dostęp do najnowszych funkcji. Pod względem obsługi telefon będzie więc działał jak Galaxy S23, prawdopodobnie także przyszłoroczny Samsung Galaxy S24 będzie pod tym względem podobny. Tam mogą natomiast pojawić się pewne zmiany, na przykład związane z nową sztuczną inteligencją Samsunga.

Co nowego w Galaxy S22 po aktualizacji systemu do Android 14?

Lista zmian w Android 14 jest całkiem spora. Znajdziemy na niej kilka kluczowych nowości, a także sporo poprawek różnych opcji. Google w dużej mierze skupiło się na funkcjach związanych z zabezpieczeniami i prywatnością. Samsung Galaxy S22 będzie teraz obsługiwał system PassKeys – narzędzie do sprawnego i bezpiecznego logowania do aplikacji firm trzecich. W celu uwierzytelnienia używamy oczywiście czytnika linii papilarnych.

Dużą zmianą jest inny sposób przyznawania uprawnień różnym aplikacjom i funkcjom. Jeśli aplikacja poprosi nas o dostęp do lokalizacji GPS, kontaktów czy mikrofonu, możemy od razu przeczytać informacje dotyczące tego, jak firma planuje wykorzystać te dane (np. w celu marketingowym). Jeśli znajdziemy tam informację, że dane mogą trafić do innych firm, możemy po prostu nie zgodzić się na ich przekazanie. Google w ten sposób może przerwać trwający od dawna proceder właściwie niekontrolowanego przekazywania danych użytkowników smartfonów między różnymi firmami.

Nowe zabezpieczenia w Android 14
Przyznawanie uprawnień do korzystania z funkcji telefonu dla aplikacji firm trzecich (na zdjęciu Google Pixel 8)

Aktualizacja Galaxy S22 do Androida 14 spodoba się także osobom nieco słabiej widzącym. Poprawie uległy funkcje Dostępności, związane między innymi ze skalowaniem treści na ekranie. Możemy też zmienić powiększenie narzędzia Lupa. Możliwość dostosowania rozmiaru czcionek w Androidzie 14 trafiła też na górny pasek menu. Dostępność to również funkcje dla osób niesłyszących. W Androidzie 14 możemy ustawić powiadomienia wykorzystujące diodę LED latarki.

Dziś sporo osób korzysta z różnych aplikacji do liczenia kroków, pomiaru codziennej aktywności, czy innych aplikacji sportowych. Dane z nich możemy w Androidzie 14 zebrać w ramach nowej funkcji Health Connect. Nowości w Androidzie 14 to również większa personalizacja ekranu blokady – umieścimy tam dodatkowe elementy, niedostępne w starszym systemie. Google stawia też na sztuczną inteligencję, co widzimy m.in. w przypadku generatora tapet. Ciekawą opcją jest tryb czarno-biały, który mocno odmienia wygląd menu w smartfonie.

Nowy wygląd Android 14
Nowe tapety w Android 14

Posiadacze Samsunga Galaxy S22 mogą też teraz wykorzystać swój smartfon jako kamerę internetową. Zmian i nowości jest znacznie więcej. Na ich liście znajdziemy m.in. opcje inteligentnej edycji zdjęć w Galerii, tryb Ultra HDR i kilka innych nowości.

Powyższe nowości to zmiany w systemie operacyjny Android 14. Wraz z aktualizacją Galaxy S22 do „czternastki” właściciele flagowców Samsunga otrzymają też najnowszą nakładkę systemową One UI 6. Tam też pojawia się trochę zmian:

  • automatyczne skanowanie tekstu, gdy aparat go wykryje
  • nowe aplikacje aparatu i kamery
  • widżet włączający aplikację kamery
  • usprawniony Quick Panel (menu szybkich ustawień)
  • nowy wygląd panelu powiadomień (przypomina nieco iOS)
  • zmiany w wyglądzie systemu
  • sporo innych zmian

Jak zainstalować Android 14 na Samsungu Galaxy S22?

Aktualizacja Galaxy S22 powinna pojawić się w sposób automatyczny w formie powiadomienia. Aktualizacja może trafiać stopniowo do kolejnych użytkowników. Możemy też sprawdzić „ręcznie” w ustawieniach oprogramowania, czy mamy taką możliwość: – Ustawienia -> Aktualizacje oprogramowania -> Pobierz i zaktualizuj.

Samsung Galaxy S23 (z lewej) i Galaxy S22 (z prawej)

Czy pod koniec 2023 roku wciąż warto kupić Samsunga Galaxy S22?

Aktualizacja Galaxy S22 do najnowszego Androida sprawia, że telefon wciąż pozostaje „świeży” i oferuje dostęp do najnowszych funkcji. Mogę więc polecić zakup takiego modelu – z pewnością przez kolejne 2-3 lata pozwoli na szybką i sprawną pracę nawet w bardziej wymagających zadaniach. Warto jednak zwrócić uwagę na cenę urządzenia. Galaxy S22 musi być zauważalnie tańszy od tegorocznego następcy, aby zakup był opłacalny. Galaxy S23 przede wszystkim wyróżnia się najnowszym, bardzo wydajnym procesorem Snapdragon 8 Gen 2. Ma jednak również więcej usprawnień w stosunku do swojego poprzednika. Myśląc o zakupie flagowego Samsunga z 2022 lub 2023 roku warto sprawdzić ich porównanie:

Samsung Galaxy S23 FE czy Galaxy S21 FE
Galaxy S23 FE i Galaxy S22

Nie zapominajmy też, że już 17 premierę będzie miał najnowszy model, czyli Galaxy S24. Już teraz w Internecie znajdziemy sporo pogłosek dotyczących atrakcyjnej ceny najnowszego flagowca z Korei i jego doskonałych parametrów.

Nie zapominajmy też, że na początku przyszłego roku premierę będzie miał długo wyczekiwany Samsung Galaxy S23 FE (zobacz porównanie Galaxy S22 do Galaxy S23 FE).

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.