Aktualizacja Android Auto 10 – czy warto było czekać?

21.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Aktualizacja Android Auto 10 – czy warto było czekać?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jesteś użytkownikiem smartfona z Androidem i nowoczesnego samochodu? Z pewnością korzystasz więc z przydatnej opcji, jaką jest możliwość połączenia telefonu z autem. Kolejne możliwości i funkcjonalności pojawiają się wraz z aktualizacją oprogramowania. Dziś sprawdzamy, co kierowcy dostaną w najnowszej wersji Android Auto 10. W artykule znajdziesz listę zmian i nowości.

Co to jest Android Auto?

Jak działa Android Auto? Narzędzie (w ogromnym skrócie) służy do udostępnienia obsługi smartfona z Androidem przy pomocy samochodowego systemu inforozrywki. Połączenie odbywa się przy pomocy Bluetooth lub kabla USB. Do sterowania telefonem używamy ekranu dotykowego w samochodzie, pokręteł i przycisków, a nawet wielofunkcyjnej kierownicy. To bardzo wygodne, szczególnie w trakcie jazdy. Android Auto zwiększa więc komfort i bezpieczeństwo, ale jakie funkcje są na nim dostępne?

Dzięki Android Auto możesz sterować nawigacją, playerem z muzyką, odbierać telefony, a nawet wyświetlać powiadomienia z social mediów i komunikatorów.

Funkcji jest oczywiście znacznie więcej. Android Auta „po kablu” uruchomimy na niemal każdym smartfonie, także kilkuletnim. Bezprzewodowe połączenie wymaga obecności systemu Android 11 lub nowszego. Funkcja zadziała również z Google Pixel lub Samsung Galaxy z Androidem 10, a nawet z nieco starszymi Samsungami Galaxy S8/S8+/Note 8.

Aktualizacja Android Auto do 9.9
Android Auto

Kolejne odsłony aplikacji dają użytkownikom mniejsze lub większe zmiany. Co udostępniła nam najnowsza wersja – Android Auto 10?

Aktualizacja do Android Auto 10

Obsługa Android Auto bardzo pomaga w korzystaniu ze smartfona w samochodzie. Cała magia może jednak zniknąć, gdy porównasz to rozwiązanie z konkurencyjnym rozwiązaniem. Apple CarPlay działa nieco bardziej płynnie, ale różnica powinna zmienić się wraz z aktualizacją do Android Auto 10. Google stara się poprawiać stabilność programu, chociaż tuż po wprowadzeniu nowej wersji musimy się liczyć z pewnymi błędami.

Smartfony z systemem operacyjnym Android 10 lub nowszym automatycznie dostały aktualizację do Android Auto 10.

Użytkownicy telefonów z nieco starszym oprogramowaniem mogą natomiast samodzielnie zainstalować aktualizację. W tym celu niezbędne jest jednak pobranie i instalacja programu w formie pliku .apk.

Po najnowszej wersji Android Auto 10 nie powinniśmy jednak spodziewać się przełomowych zmian. Google nie reklamowało zbytnio tej aktualizacji, pojawiła się w Google Play nieco po cichu.

Jakie nowości w Android Auto 10?

Jedną ze zmian w Android Auto 10 jest inny wygląd interfejsu do obsługi Asystenta Google. Podświetlany pasek pojawia się na dole ekranu. Google dodało do tego elementu swoje firmowe, co nieco odświeżyło dotąd czarny pasek. Asystent Google w Android Auto 10 wygląda teraz podobnie do tego, co widzimy w smartfonie. Obsługa powinna być więc nieco bardziej intuicyjna.

Android Auto 10
Android Auto 10 (źródło: 9to5Google)

Kolejne zmiany w Android Auto 10… nie pojawiły się. Cóż, najwyraźniej Google po równie niewielkich zmianach w Android Auto 9.9 jeszcze nie zdecydowało się wprowadzić rewolucji zapowiadanej na konferencji I/O 2023. Wtedy dowiedzieliśmy się m.in. o możliwości uczestnictwa w wideokonferencji (np. na Zoom, Microsoft Teams, Webex, itp.). Dla wiadomości tekstowych kierowca miał też otrzymać opcję szybkich odpowiedzi („Prowadzę”, „OK”, itp.). Wielu kierowców od dawna czeka też na opcję uruchomienia serwisu YouTube na ekranie w samochodzie. Nawet, jeśli ta funkcja w końcu jednak do Android Auto, ma być dostępna wyłącznie podczas postoju.

Google nie opublikowało jednak listy zmian w Android Auto 10. Możliwe, że poza nowym wyglądem i położeniem Asystenta Google, coś się jednak zmieniło. Być może zmiany dotyczą jednak tylko konkretnych sytuacji lub bardziej nietypowego scenariusza korzystania z narzędzia.

Źródło zdjęcia głównego: https://www.carmagazine.co.uk/car-news/tech/android-auto-review/

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.