Jak zaktualizować BIOS? Poradnik krok po kroku

27.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Jak zaktualizować BIOS? Poradnik krok po kroku
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Co to jest BIOS w Twoim komputerze lub laptopie, kiedy warto go zaktualizować, a w jakich sytuacjach lepiej nie poprawiać rzeczy, która dobrze działa. Za chwilę dowiesz się, jak poradzić sobie z UEFI BIOS, czyli oprogramowaniem firmware płyty głównej.

Aktualizacja BIOS płyty głównej – najważniejsze informacje

Zacznijmy od początku, czyli czym jest BIOS. BIOS – Basic Input/Output System – to podstawowy system wejścia/wyjścia, zestaw procedur kontrolujących kluczowe funkcje komputera.

BIOS pozwala na komunikację między sprzętem a systemem operacyjnym.

Aktualizacja BIOS-u może być bardzo przydatna: poprawia stabilność systemu, zwiększa jego bezpieczeństwo oraz wydajność komputera.

bios update

Czy aktualizacja (update BIOS) to trudne zadanie?

Wiele osób nawet nie myśli o samodzielnej aktualizacji BIOS uważając, że to przerasta ich możliwości techniczne. W rzeczywistości cała operacja nie należy do szczególnie skomplikowanych.

Sęk w tym, że aktualizowanie BIOS wiąże się z pewnym ryzykiem (na szczęście niedużym). Najczęściej chodzi o brak prądu podczas procesu lub brak poprawnego odczytania plików z nowym BIOS, który masz wgrany na pendrajwie. Laptop może się nie włączyć i czeka Cię wizyta w serwisie IT. Unikniesz ewentualnych problemów, stosując się do naszych zaleceń.

Nowy BIOS znajdziesz na stronie www producenta płyty głównej. Pamiętaj – jak zawsze – że wszelkie programy, aplikacje i sterowniki należy pobierać z zaufanych źródeł, najlepiej od oficjalnych dystrybutorów. W ten sposób unikniesz zainfekowania swojego komputera złośliwym oprogramowaniem.

Druga sprawa. Przed aktualizacją sprawdź na stronie producenta czy będziesz mógł wrócić do starszej wersji BIOS jeżeli nowa nie poprawi, a nawet pogorszy funkcjonowanie komputera.

Dlaczego warto aktualizować BIOS? Kiedy nie trzeba tego robić?

Wiesz już, czym jest BIOS. Teraz kluczowe pytanie: kiedy warto go zaktualizować? Co daje aktualizacja BIOSu?

Zaktualizuj BIOS, jeżeli:

  • producent wydał nową wersję BIOSu, która poprawia błędy i problemy z wydajnością komputera lub wprowadza nowe funkcje,
  • uaktualnienie jest wymagane do uruchomienia nowego sprzętu lub innych urządzeń podłączanych do komputera,
  • aktualizacja BIOSu jest wymagana do poprawnego funkcjonowania systemu operacyjnego – płyta główna nie obsługuje sprzętu i widzisz np. blue screeny informujące o problemach i konieczności restartu komputera.

Nie ma potrzeby aktualizować BIOS-u, gdy:

  • komputer działa bez problemów,
  • nie został wymieniony żaden podzespół (np. procesor czy karta graficzna),
  • brak informacji o nowej wersji BIOSu, która wprowadza korzystne zmiany lub jest wymagana do poprawnego działania systemu operacyjnego.

Jak sprawdzić wersję BIOS?

Przed rozpoczęciem aktualizacji musisz wiedzieć jaki jest model płyty głównej w Twoim komputerze oraz aktualny numer BIOS.

Jeżeli chcesz sprawdzić wersję BIOS na swoim komputerze lub laptopie, to masz dwie szybkie i łatwe opcje.

Najprostsza metoda sprawdzenia wersji BIOS:

  1. Przyciśnij jednocześnie klawisze Windows+R.
  2. Zobaczysz okno Uruchamianie.
  3. Wpisz msinfo32.
  4. W Informacje o systemie wyszukaj Wersja/data systemu BIOS.
aktualizacja bios - informacje o systemie

Możesz również użyć zewnętrznej aplikacji, np. CPU-Z (zakładka Mainboard). To bezpieczne, darmowe i łatwe w obsłudze narzędzie.

aktualizacja biosu - cpu-z

Jak aktualizować BIOS płyty głównej ręcznie?

BIOS aktualizacja ręczna – jeżeli chcesz ją przeprowadzić:

  1. Przygotuj plik z nową wersją BIOS – wpisz nazwę płyty głównej w wyszukiwarkę, przejdź na stronę producenta i znajdź zakładkę Support, a następnie sterowniki (Drivers) lub BIOS. Pobrany plik zapisz na dysku twardym.
  2. Przygotuj nośnik – najpraktyczniejsze rozwiązanie to pendrive (2-4 GB wystarczą), zapiszesz na nim nową wersją BIOS-u. Pendrive musi być sformatowany do Fat32 (sprawdzisz to, klikając prawym przyciskiem myszy w dysk i przechodząc do Formatuj Dysk).
  3. Wgraj BIOS na USB – rozpakuj plik i zgraj go na pendrive’a.
  4. Przygotowanie BIOSu – podłącz pendrajwa do komputera/laptopa i wejdź do BIOS-u. Zrestartuj komputer, a podczas jego uruchamiania naciśnij klawisz F2 lub Delete.), który “otworzy drzwi” do BIOS. Pamiętaj, że wszystkie programy działające w tle muszą być zamknięte, a niepotrzebne urządzenia odłączone.
  5. Ustawienia BIOS – BIOS przejdź do sekcji „Advanced” lub „Tools”, a następnie wybierz opcję “M-Flash”, „EZ Flash”, “Instant Flash” lub „Q-Flash” (nazwa narzędzia zależy od producenta), która umożliwi aktualizację. Upewnij się, że wybrana opcja jest odpowiednia dla Twojej płyty głównej i systemu operacyjnego.
  6. Wczytanie pliku z nową wersją BIOS – w menu aktualizacji BIOS wybierz plik na pendrajwie z nową wersją. Po wybraniu pliku rozpoczniesz aktualizację, klikając przycisk „Update” lub „Flash”. Absolutnie nie wolno wyłączać komputera do czasu zakończenie aktualizacji.
  7. Zakończenie aktualizacji – po zakończeniu procesu urządzenie automatycznie zresetuje się i uruchomi ponownie. Sprawdź czy nowa wersja BIOS działa poprawnie i nie pojawiają się komunikaty o błędach przy uruchamianiu systemu operacyjnego.

Jak automatycznie zaktualizować BIOS płyty głównej?

Wiesz już, jak zaktualizować BIOS, używając pendrive’a. To nie jest jedyna metoda.

Automatyczna aktualizacja BIOSu jest jeszcze łatwiejsza niż podana wyżej metoda. Nie potrzebujesz pamięć USB, wystarczy dostęp do internetu (aktualizacja z poziomu Windows).

Co musisz zrobić? Wejdź na stronę producenta urządzenia i pobierz aplikację do automatycznej aktualizacji BIOS. Takie aplikacje to np. MyAsus, Lenovo Vantage czy HP Support Assistant.

Np. jak wygląda aktualizacja BIOS Asus? W pasku wyszukiwania wpisujesz MyAsus i otwierasz aplikację. Jeżeli system jej nie znalazł, to należy pobrać ją ze strony producenta. Przechodzisz do Customer Support >Live Update >Latest, a następnie znajdź BIOS Update for Windows. W bardzo podobny sposób zaktualizujesz też np. laptopy HP (przy użyciu HP Support Assistant).

jak zaktualizować bios w myasus

Aplikacja sama wyszukuje dostępne pliki, pobiera je i instaluje. Wystarczy, że będziesz wykonywał polecenia, które zobaczysz na ekranie.

Pamiętaj, że nie każdy model komputera/laptopa obsługuje automatyczną aktualizację BIOS dla Windows. W takiej sytuacji musisz skorzystać z ręcznej metody.

Najczęstsze problemy przy BIOS update

Aktualizacja BIOS nie jest szczególnie trudnym zadaniem, ale nie należy jej lekceważyć. Jest ryzykowna, bo na niektóre czynniki w trakcie procesu masz wpływ, a inne są losowe. Oto najczęstsze zagrożenia czyhające podczas aktualizacji BIOS.:

  • awaria zasilania – niespodziewane odcięcie zasilania podczas aktualizacji BIOS może spowodować uszkodzenia płyty głównej. Przed aktualizacją upewnij się, że zasilanie jest stabilne, a dostawca prądu nie zaplanował przerw,
  • nieprawidłowe wersje BIOS – przed aktualizacją sprawdź, czy wybrana wersja jest rzeczywiście odpowiednia dla Twojej płyty głównej i systemu operacyjnego. Nieprawidłowo zaktualizowany BIOS może spowodować awarię systemu i konieczność przywrócenia ustawień fabrycznych,
  • konflikt z innymi urządzeniami – przed aktualizacją BIOSu wyłącz wszystkie niepotrzebne urządzenia i aplikacje (w tym programy antywirusowe),
  • błędy podczas aktualizacji – to np. brak dostępu do pliku, problem z jego wypakowaniem czy błąd przy uruchamianiu. Postępuj zgodnie z zaleceniami podanymi w komunikatach o błędzie,
  • brak możliwości przywrócenia ustawień fabrycznych – przed aktualizacją wykonaj kopię zapasową ważnych plików.

Samodzielna aktualizacja BIOSu czy wizyta w serwisie?

Wszystko zależy od Twoich umiejętności i wiedzy. Aktualizacja BIOS nie jest skomplikowana, a nasz przewodnik znakomicie ją ułatwi.

Jednak jeśli nie czujesz się na siłach samodzielnie przeprowadzić całą operację, to lepiej oddaj komputer do specjalisty. Ekspert oceni czy rzeczywiście potrzebujesz aktualizacji BIOS oraz przeprowadzi ją sprawnie, minimalizując ryzyko awarii.

Decydując się na samodzielną aktualizację pamiętaj o podstawowych zasadach:

  1. Upewnij się, że pobrana wersja BIOS-u jest odpowiednia dla twojego modelu płyty głównej oraz systemu operacyjnego.
  2. Przeczytaj instrukcję dołączoną do pliku z aktualizacją BIOS.
  3. Zadbaj o stabilne zasilanie komputera.
  4. Przed aktualizacją BIOS-u wyłącz wszystkie niepotrzebne aplikacje.
  5. Wykonaj kopię zapasową ważnych plików.
  6. Nie przerywaj rozpoczętego procesu aktualizacji BIOS – poczekaj do jego zakończenia.

Może Cię zainteresować:

Copywriter, autor, pisarz. Kocha thrillery i góry. Pasjonuje się tym, jak nowe technologie zmieniają nas i świat, w którym żyjemy.