Starsze smartfony stracą funkcję Android Auto po aktualizacji do wersji 7.7

12.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Starsze smartfony stracą funkcję Android Auto po aktualizacji do wersji 7.7
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wraz z rozwojem kolejnych funkcjonalności, starsze urządzenia tracą dostęp do niektórych z nich. Czasem jest to spowodowane niespełnianiem wymagań technicznych, czasem względami bezpieczeństwa. W wielu sytuacjach dostawcy oprogramowania i sprzętu chcą po prostu w ten sposób zmusić klientów do zakupu najnowszych rozwiązań. Tak stanie się wkrótce z Android Auto. Google przestanie wspierać starsze urządzenia w tej funkcjonalności. Mowa o nawet 15% urządzeń pracujących pod kontrolą Androida.

15% smartfonów i tabletów straci dostęp do Android Auto

Najnowsza wersja tego programu to Android Auto 7.7. Wraz z nią poza różnicami w designie i funkcjonalnościach, pojawia się jeszcze jedna istotna zmiana. Od tej wersji Android Auto połączenie będzie możliwe tylko przy pomocy urządzenia z zainstalowanym systemem Android 8.0 lub nowszym.

W ostatnich tygodniach użytkownicy Android Auto 7.0 i nowszych wersji otrzymali powiadomienia o konieczności aktualizacji do 7.7.

Co w tej sytuacji stanie się z osobami korzystającymi z Android Auto i posiadającymi telefon z Androidem starszym, niż 8.0? Aplikacja po prostu nie będzie działała z ich smartfonami.

Informacja o aktualizacji Android Auto
Informacja o aktualizacji Android Auto (źródło: 9to5google)

Z danych Google wynika, że posiadacze smartfonów z zainstalowanym systemem Android 6.0 i 7.0 mogą stanowić nawet 20% wszystkich osób korzystających ze smartfonów. Możemy natomiast przypuszczać, że spora część starszych smartfonów z Androidem pozostaje w rękach dzieci, seniorów, czy mniej wymagających użytkowników. Prawdopodobnie osoby wyposażające swoje pojazdy w funkcję Android Auto (a ta jest dostępna w najnowszych modelach, często wymaga dopłaty) posiadają nowsze smartfony.

Jak uruchomić Android Auto 7.7, jeśli przestało współpracować ze smartfonem?

Aby Android Auto w najnowszej wersji funkcjonowało prawidłowo, należy posiadać system Android 8.0 lub nowszy. Warto dodać, że ta wersja Androida pojawiła się w połowie 2017 roku. Android Auto przestaje więc działać na telefonach 4-5 letnich i starszych. W tej sytuacji warto spróbować zaktualizować swój smartfon do nowszej wersji systemu operacyjnego. Jeśli to niemożliwe, pomoże tylko wymiana urządzenia na nowsze.

Niedziałająca aplikacja Android Auto to nie jedyny problem, jaki może powstać podczas korzystania z telefonu ze starym systemem operacyjnym. Największym zagrożeniem jest bowiem spore ryzyko utraty danych – względy bezpieczeństwa. Obecnie najnowszym systemem operacyjnym jest Android 13, choć większość sprzedawanych smartfonów posiada wersję 12. Przy wyborze nowego smartfonu lub tabletu warto wziąć pod uwagę, czy będzie możliwość zaktualizowania go do najnowszej wersji systemu. Warto też wybierać spośród urządzeń producentów, którzy zapewniają długie wsparcie nowymi aktualizacjami.

Może zainteresują Cię także te artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.