Airbnb – co to jest? Jak działa? Porady i wskazówki
Wakacje w Polsce czy wyjazd za granicę? Niezależnie od tego, gdzie chcesz spędzić urlop, nocleg znajdziesz bez trudu na Airbnb. Co to jest za serwis, jak zarezerwować za jego pośrednictwem tanie zakwaterowanie i na co zwracać uwagę przy wyborze obiektu? W naszym poradniku znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
- Airbnb – co to jest?
- Czy Airbnb jest darmowe?
- Zalety i wady Airbnb
- Jak zarezerwować nocleg w Airbnb?
- Jak znaleźć tani nocleg w Airbnb?
- Anulowanie rezerwacji Airbnb?
- Płatności Airbnb
- Czy można płacić bonem turystycznym w Airbnb?
- Czy korzystanie z Airbnb jest bezpieczne?
- Airbnb czy Booking – co wybrać?
Airbnb – co to jest?
Zanim przejdziemy do konkretów, odpowiedzmy sobie najpierw na pytanie, czym jest i jak działa Airbnb. Ujmując to możliwie jak najprościej, serwis pozwala zarezerwować nocleg od osób prywatnych. Na Airbnb nie znajdziecie kolosalnych hoteli, ogromnych domów wczasowych ani monstrualnych pensjonatów.
Zarezerwujecie za to domki w klimatycznych miejscach czy przestronne pokoje w kameralnych obiektach.
Serwis powstał stosunkowo niedawno, bo w 2008 roku, ale dziś oferuje noclegi w ponad 200 krajach. Rezerwacji można dokonać z poziomu przeglądarki albo instalując aplikację mobilną.
- Zarezerwuj nocleg z Airbnb w przeglądarce
- Pobierz aplikację Airbnb na Androida
- Pobierz aplikację Airbnb na iOS
Czy Airbnb jest darmowe?
Za założenie konta oraz rejestrację w serwisie nie trzeba płacić. Aplikacja też jest w pełni darmowa, niezależnie od tego, na jaki system chcemy ją pobrać.
Płacimy wyłącznie za noclegi w Airbnb i to tylko wtedy, kiedy zdecydujemy się na ofertę, którą chcemy zarezerwować. Sam dostęp do serwisu jest w pełni bezpłatny dla wszystkich użytkowników.
Zalety i wady Airbnb
Wśród najbardziej oczywistych zalet na pewno należy wymienić cenę, która w porównaniu do ofert hosteli i hoteli może być kilkukrotnie niższa. To także świetna baza noclegowa dla większych grup, którym zależy na rezerwacji całego apartamentu lub domku na wyłączność. Warunki wynajmu często są elastyczne, a gospodarze nie robią problemu, jeśli chcesz się wymeldować później (pod warunkiem, że zaraz po Tobie nie przyjeżdżają kolejni goście).
Noclegi są różnorodne – i to w kontekście lokalizacji, i to w kontekście wystroju, od tradycyjnych aż po prawdziwie abstrakcyjne zakwaterowanie (nocleg w latarni morskiej brzmi egzotycznie, prawda?).
Teraz dla zachowania obiektywizmu powiedzmy szczerze o wadach. Kłopotliwą kwestią bywa zameldowanie, a w zasadzie brak sztywno określonych norm odbioru kluczy.
W opisie ofert często brakuje szczegółowych informacji o lokalizacji, czyli pełnego adresu. Niestety, zdarza się też, że zdjęcia dodawane przez właścicieli nie do końca przedstawiają faktyczny stan wynajmowanego obiektu. No i ostatnia wada – istnieje ryzyko, że właściciel z różnych przyczyn odwoła rezerwację. Serwis zwraca wtedy pieniądze, ale co nam po tym, jeśli na kilka dni przed wyjazdem trzeba szukać nowego zakwaterowania? Na szczęście to prawdziwa rzadkość.
Jak zarezerwować nocleg w Airbnb?
Najważniejsze kwestie już za nami, pozostaje rozprawić się z procesem rezerwacji w Airbnb. Jak zacząć bukowanie wybranego obiektu?
Przechodzimy do wybranej oferty i klikamy Rezerwuj.
Na stronie zobaczymy szczegóły rezerwacji: cenę za cały pobyt, datę przyjazdu i wyjazdu oraz ilość gości. Aby przejść dalej, musimy zalogować się w serwisie lub zarejestrować nowe konto. W tym drugim przypadku podajemy numer telefonu albo logujemy się przy pomocy konta Facebook, Google, Apple ID czy tradycyjnie – podając adres e-mail.
Potwierdzamy numer telefonu kodem SMS.
Uzupełniamy wymagane dane i klikamy Wyraź zgodę i kontynuuj.
Ostatni krok to wybór formy płatności i uzupełnienie potrzebnych informacji. W tym miejscu możemy również wpisać kod rabatowy (o i taki posiadamy). Klikamy Potwierdź i zapłać.
Gotowe, rezerwacja trafi do gospodarza, który będzie oczekiwał Twojego przyjazdu.
Jak znaleźć tani nocleg w Airbnb?
Najważniejsze informacje znajdziemy w opisie obiektu:
- Zdjęcia – najlepiej wybierać spośród tych ofert, w których każde pomieszczenie zostało ujęte na zdjęciu.
- Ogólna ocena gości wyrażona w skali od 1 do 5 i opinie pisemne – im lepiej oceniany obiekt, tym większa pewność, że spełni oczekiwania.
- Lokalizacja – noclegi oddalone od centrum są tańsze, ale to nie zawsze najlepsza opcja. Te w centrum będą droższe, za to wiele atrakcji znajdzie się w zasięgu pieszym.
- Udogodnienia – dla jednych ważne będzie darmowe WiFi, dla innych w pełni wyposażony aneks kuchenny. Koniecznie zajrzyjmy do tej zakładki, aby zorientować się, na co możemy liczyć.
- Warunki anulowania rezerwacji – z czym wiąże się odstąpienie od rezerwacji.
- Godziny zameldowania i wymeldowania + ogólny regulamin.
Ważnym elementem jest także sposób potwierdzenia rezerwacji. Tutaj są dwie możliwości. Serwis wysyła zapytanie o dostępność danego terminu do gospodarza, który ma 24 godziny, aby potwierdzić lub odwołać rezerwację. Opłatę pobierze wyłącznie wtedy, kiedy właściciel potwierdzi rezerwację. Druga możliwość, to pełna automatyzacja, czyli rezerwacja noclegu zostaje natychmiastowo potwierdzona, a Airbnb od razu pobiera należność za pobyt.
Jak anulować rezerwację Airbnb?
Anulowanie rezerwacji może odbyć się z różnym skutkiem. W podstawowym założeniu sprowadza się to do:
- całościowego zwrotu kosztów,
- częściowego zwrotu kosztów,
- rezerwacja nie podlega zwrotowi.
Informacje o zasadach anulacji znajdują się zawsze w opisie oferty, na samym dole strony.
Jeśli chcemy poznać szczegóły, wystarczy przejść do Pokaż więcej. Więcej informacji o zasadach znajduje się na stronie serwisu.
Najczęściej trafimy na rezerwacje, które nie podlegają zwrotom. Zdarzają się też oferty, w których możemy liczyć na częściowy zwrot. Rezerwacje z całościowym zwrotem kosztów są rzadkością.
Płatności Airbnb
Za rezerwacje można zapłacić na kilka sposobów. Z opcji dostępnych w naszym kraju mamy:
- kartę kredytową lub debetową,
- Google Pay.
Jeśli dzień rozpoczęcia rezerwacji przypada za co najmniej 14 dni, możesz rozłożyć płatność na części. Możesz też, oczywiście, opłacić pobyt w całości. W przypadku rezerwacji z wyprzedzeniem mniejszym niż 14 dni, całą kwotę musisz zapłacić od razu.
Co składa się na ostateczną cenę?
Ostateczna cena wynika z kilku składowych. Na szczęście nie są to wartości ukryte i wszystkie kwoty widzimy już po wejściu w wybraną ofertę, zaraz po prawej stronie.
Jeśli chodzi o dodatkowe opłaty, to najczęściej natrafimy na:
- opłatę serwisową,
- opłatę za sprzątanie,
- depozyt,
- opłatę za dodatkowego gościa.
W serwisie trafimy też na rabaty. W tym przypadku najczęściej będzie to zniżka za pobyt długoterminowy, ale nietrudno trafić też na kupony rabatowe.
Czy można płacić bonem turystycznym w Airbnb?
Jak działa Airbnb i bon turystyczny? Niestety… nie działa.
Rezerwując nocleg za pośrednictwem tego serwisu nie będziesz w stanie wykorzystać bonu.
16-cyfrowego kodu nie możemy wpisać w polu kodu rabatowego, widocznego podczas opłacania zamówienia. Serwis nie przewiduje również możliwości opłacenia pobytu gotówką po dotarciu na miejsce (co pozwoliłoby wykorzystać bon już bezpośrednio u gospodarza).
Czy korzystanie z Airbnb jest bezpieczne?
Zajmijmy się najpierw kwestią płatności, bo to ona budzi najwięcej wątpliwości. Pieniądze nie od razu trafiają do gospodarza. Nawet jeśli opłacasz pobyt na kilka miesięcy przed wyjazdem, to gospodarz otrzyma całą kwotę dopiero 24 godziny po Twoim zameldowaniu. W krytycznych sytuacjach – załóżmy, że właściciel nie zjawił się z kluczami – odzyskasz całą kwotę. W czasie pierwszej doby możesz też zgłaszać wszelkie problemy związane z zakwaterowaniem.
Podstawą bezpieczeństwa jest poruszanie się wyłącznie w obrębie Airbnb. Wszelkiego rodzaju płatności muszą przejść przez serwis. Podobnie jest z wiadomościami wymienianymi między Tobą, a gospodarzem. Stosując się do tych zasad, ograniczysz ryzyko niemal do minimum, a Airbnb będzie miało podstawy, by otoczyć cię ochroną.
Airbnb czy Booking – co wybrać?
W kontekście tanich noclegów często pojawia się pytanie: Airbnb czy Booking? Okazuje się, że to zależy od potrzeb i preferencji. W kwestii różnorodnego wyboru i podróżowania do najrozmaitszych zakątków świata każdy z tych serwisów wypada podobnie.
Kameralne noclegi, możliwość wynajmu domków na wyłączność i przede wszystkim oferty pochodzące od osób prywatnych, to Airbnb. Hotele, duże pensjonaty, możliwość wykupienia noclegu z pełnym wyżywienie, to Booking.
Może Cię zainteresować: