Spotify z OpenAI przetłumaczą podcasty zachowując oryginalny głos autorów

28.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Spotify z OpenAI przetłumaczą podcasty zachowując oryginalny głos autorów
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Spotify to usługa, która sama w sobie jest niemałą rewolucją w sposobie słuchania muzyki. Przed „erą Spotify” zwykle odtwarzaliśmy utwory z takich nośników, jak płyty, czy z plików mp3. Dziś wiele osób słucha muzyki online, korzystając do tego z aplikacji podobnych do Spotify. Znajdziemy tam również podcasty i to ich dotyczy nadchodząca rewolucja.

Rewolucja w świecie podcastów – Spotify „odblokuje” wiele nowych treści

Popularność podcastów stale rośnie – powstaje ich coraz więcej. Wystarczy zajrzeć do zakładki w aplikacji Spotify, aby przekonać się, że są tam programy tworzone przez twórców z całego świata. Jedyną przeszkodą na drodze do zapoznania się z nimi, jest bariera językowa.

Spotify zamierza właśnie rozwiązać ten problem nawiązując współpracę z OpenAI.

Spotify planuje wprowadzić automatyczne tłumaczenie podcastów. Usłyszymy głos autora w innym języku, niż nagrał podcast.

W praktyce oznacza to, że otrzymamy dostęp do ogromnej bazy podcastów, których dotąd nie moglibyśmy zrozumieć. Nawet znając bardzo dobrze języki obce, nikt nie zna przecież wszystkich.

AI w Spotify zrobi napisy w podcastach
AI w Spotify przetłumaczy podcasty

Jak Spotify planuje stworzyć tłumaczenie do podcastów? To oczywiste, korzystając ze sztucznej inteligencji. AI „rozumie” mowę coraz lepiej, nic więc dziwnego, że twórcy najpopularniejszej aplikacji do streamowania muzyki i podcastów chcą to wykorzystać. W tym celu nawiązali współpracę z OpenAI (twórcy ChatGPT).

Sztuczna inteligencja posłucha, co autor podcastu powiedział i przekonwertuje mowę na tekst. Następnie przetłumaczy treść podcastu na inny język. Ponownie użyje swojej wielkiej mocy, tym razem do odczytania tekstu w innym języku. Efekt? Usłyszymy podcast w innym języku, niż autor go nagrał! Technologia robi wielkie wrażenie, ale to nie wszystko.

Po przetłumaczeniu na inny język, podcast zostanie odczytany…. głosem swojego autora!

Podcasty w Spotify z tłumaczeniem na inne języki to genialne rozwiązanie!

Znając plany Spotify nasuwa się na myśl tylko jedno pytanie – dlaczego tak późno? Algorytmy pozwalające konwertować tekst na mowę są znane i używane powszechnie już od wielu lat. Widzimy je choćby w Asystencie Google, podczas obsługi głosowej systemu multimedialnego w samochodzie, czy „rozmawiając” z botami namawiającymi nas do zakupów podczas rozmów telefonicznych.

Spotify już teraz udostępnia podcasty z tłumaczeniem. Dotyczy to jednak tylko wybranych twórców, takich jak Bill Simmonsen, Steven Bartlett, Dax Shepard lub Monika Padman. Nie posłuchamy ich jednak jeszcze po polsku. Twórcy aplikacji testują rozwiązanie, wprowadzając w niektórych odcinkach hiszpańskie tłumaczenie. W dalszej kolejności z nowej opcji skorzystają osoby francusko- i niemieckojęzyczne. Możemy być jednak niemal pewni, że opcja ta pojawi się także w kolejnych językach, gdy tylko Spotify dopracuje tłumaczenie, a pamiętajmy że AI stale się rozwija, nie będzie to trudne.

Kto chce, może już dziś sprawdzić, jak działa ta funkcjonalność. Przetłumaczone odcinki podcastów w Spotify znajdziemy pod tym adresem.

Może zainteresują Cię też inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.