Adblock na telefon. Jak zablokować reklamy w telefonie?

Choć odgrywają ważną rolę, tak naprawdę nikt ich nie lubi. Ty pewnie też i z tego poradnika dowiesz się, jak pozbyć się reklam w telefonie. Jest to zadanie trudniejsze niż na komputerze, ale wcale nie niewykonalne. Wyjaśniamy, jak działa bloker reklam, czyli adblock w telefonie i przedstawiamy realne sposoby na skuteczne blokowanie reklam, niezależnie od tego, czy posiadasz smartfon z Androidem czy też iPhone.
- Adblock na telefon – czym jest?
- Metody blokowania reklam w telefonie
- Jak włączyć adblock w telefonie z Androidem?
- Przeglądarki do blokowania reklam w smartfonie
- Jak włączyć adblocka na smartfonie Apple iPhone?
- Prywatny DNS jako alternatywy sposób na blokowanie reklam (Android)
- FAQ
Adblock na telefon – czym jest?
Adblock to nic innego jak narzędzie, które służy do blokowania reklam (stąd zresztą jego nazwa: ad to reklama, a block – blokada). Dzięki niemu możesz np. przeglądać strony internetowe bez walczących o Twoją uwagę obrazków i filmików promujących rozmaite produkty i usługi.
Blokada reklam służy nie tylko komfortowi przeglądania internetu. Przyspiesza także wczytywanie stron i upłynnia ich działanie, ogranicza zużycie danych komórkowych (co może mieć niemałe znaczenie, jeśli masz skromny pakiet w swoim abonamencie), a do tego poprawia bezpieczeństwo. Reklamy bywają bowiem połączone ze skryptami śledzącymi.
Adblock działa w taki sposób, że wykrywa elementy reklamowe i uniemożliwia ich wczytywanie. W zależności od rodzaju oprogramowania, może zostawiać w ich miejscach pustą przestrzeń albo eliminować także ją.
Metody blokowania reklam w telefonie
Szukając sposobów na to, jak zablokować reklamy na telefonie, można znaleźć kilka rozwiązań. Najpopularniejsze i najskuteczniejsze są następujące metody:
- skorzystanie z narzędzi systemowych,
- wyłączanie uciążliwych reklam i pop-upów w Google Chrome (w systemie Android) lub Safari (na iOS),
- zainstalowanie przeglądarki internetowej z wbudowanym adblockiem,
- skorzystanie z prywatnego DNS.
Teraz pokrótce sobie je omówimy.
Jak włączyć adblock w telefonie z Androidem?
Android nie ma wbudowanego blokera reklam, ale umożliwia ustalenie reguł dotyczących ich wyświetlania. W sekcji Ustawienia > Prywatność > Więcej ustawień prywatności > Reklamy > Prywatność w reklamach możesz włączyć lub wyłączyć personalizację reklam w obrębie całego systemu operacyjnego. To dobry pierwszy krok.
Kolejnym krokiem może być redukcja reklam w systemowej przeglądarce Google Chrome. Uruchom tę aplikację, a następnie włącz Ustawienia (znajdziesz je pod ikoną wielokropka w prawym górnym rogu). Przejdź do sekcji Ustawienia witryn.
Tam wyłącz dwie opcje: Pop-upy i przekierowania
oraz Uciążliwe reklamy.
Korzystając z tego sposobu, wyeliminujesz najbardziej uciążliwe i niebezpieczne reklamy, ale wiele innych pozostanie. Jak zablokować reklamy w telefonie z Androidem tak całkowicie? Najlepszym sposobem jest instalacja przeglądarki ze wbudowanym narzędziem blokującym reklamy w telefonie.
Przeglądarki do blokowania reklam w smartfonie
Istnieją przeglądarki internetowe, które mają zintegrowane narzędzie do blokowania reklam. Najpopularniejsze przeglądarki z adblockiem to:
Każda z tych przeglądarek ma już wbudowane narzędzie blokujące reklamy w telefonie. Oznacza to, że nie trzeba doinstalowywać żadnej wtyczki, a jedynie – choć też nie zawsze – aktywować funkcję w ustawieniach aplikacji.
Jeśli chodzi o całkowite blokowanie reklam, Chrome nie umożliwia skorzystania z takiej opcji i nie ma nawet wtyczki, która zmieniłaby ten stan rzeczy. Wtyczkę taką można za to doinstalować do przeglądarki Samsung Internet (mowa konkretnie o narzędziach AdBlock dla Samsung Internet oraz ABP dla Samsung Internet).
Jak włączyć adblocka na smartfonie Apple iPhone?
Kroki, jakie należy podjąć, aby pozbyć się natrętnych reklam w iPhonie, są bardzo zbliżone do tych, jakie omówiliśmy w przypadku Androida, choć oczywiście są pewne różnice, przede wszystkim w domyślnych aplikacjach.
Jak wyłączyć reklamy w telefonie w Ustawieniach Safari? Najpierw należy uruchomić tę przeglądarkę, a następnie przejść do Ustawień, a tam włączyć dwie opcje: Blokuj okna wyskakujące oraz Alerty o fałszywych witrynach.
Tak jak w przypadku Androida metoda ta nie wyeliminuje wszystkich reklam, a jedynie te szkodliwe. W przeciwieństwie do Chrome’a jednak Safari pozwala na instalację wtyczki blokującej reklamy. Dwa sprawdzone rozwiązania to AdGuard oraz AdBlock Plus for Safari. Po pobraniu któregoś z nich włącz Safari, przejdź do Ustawień, a tam w sekcji Ogólne wybierz Rozszerzenia i w karcie Zezwalaj na blokowanie treści włącz odpowiednią wtyczkę.
Podobnie jak w przypadku smartfonów z Androidem na iPhonie możesz też zainstalować dodatkową przeglądarkę internetową z wbudowanym adblockiem. Do najpopularniejszych należą: Adblock Browser, Brave, Firefox Focus, Opera i Opera GX.
A jak wyłączyć adblocka?
Przez korzystanie z narzędzi typu adblock iPhone lub smartfon z Androidem może czasem nie działać prawidłowo. Do najczęstszych problemów należy nieprawidłowe wczytywanie się formularzy i obiektów multimedialnych. Niektóre strony nie pozwalają też na dotarcie do treści, jeśli włączone jest blokowanie reklam. W takim przypadku konieczne może okazać się – przynajmniej tymczasowe – wyłączenie blokera.
Przycisk umożliwiający wyłączenie adblocka zwykle jest łatwo dostępny. Najczęściej znajdziesz go w ustawieniach aplikacji lub samej wtyczki.
Prywatny DNS jako alternatywy sposób na blokowanie reklam (Android)
Jeśli chcesz pozbyć się reklam w obrębie całego systemu, to nieco bardziej skomplikowanym, ale wyjątkowo skutecznym sposobem może okazać się prywatny DNS z filtrami. Najpopularniejsze rozwiązanie tego typu to AdGuard DNS.
Aby z niego skorzystać, nie musisz niczego instalować. Na swoim smartfonie z Androidem uruchom Ustawienia i w polu wyszukiwarki wpisz DNS. Wybierz Prywatny DNS, a w polu Nazwa hosta dostawcy prywatnego DNS lub Podany DNS wpisz dns.adguard-dns.com i wciśnij Zapisz.
To wszystko – większość reklam przestawnie się wyświetlać. (Jeśli system nie potrafi odnaleźć tej opcji, poszukaj kategorii Sieć i internet lub Połączenie i udostępnianie.
W wyniku takiego działania tu i tam mogą jednak pojawiać się duże puste przestrzenie. Jeśli okaże się to dla Ciebie zbyt uciążliwe, powróć do Ustawień i w tym samym miejscu wyłącz tryb prywatnego DNS.
Jak więc widzisz, możliwa jest nawet całkowita blokada reklam – Android daje taką możliwość, tyle tylko że trzeba skorzystać z narzędzi oferowanych przez zewnętrznych dostawców.
FAQ
Czy jest adblock na telefon?
Tak, istnieją mobilne wtyczki typu adblock. Android, jak iOS pozwalają na doinstalowanie takich narzędzi, choć zakres ich działania ogranicza się zwykle do przeglądarki internetowej. Alternatywnym rozwiązaniem jest prywatny DNS.
Jak całkowicie zablokować reklamy w telefonie?
Przeglądarki z adblockiem czy też wtyczki eliminują jedynie reklamy wyświetlane podczas przeglądania stron internetowych. Aby całkowicie zablokować reklamy w systemie, należy skorzystać z prywatnego DNS, przy czym tu i tam może pozostawać pusta przestrzeń.
Jaki jest najlepszy adblock na Androida?
Najskuteczniejsze rozwiązania do blokowania reklam na smartfonach z Androidem to Adblock oraz AdGuard. Efektywne są również przeglądarki z wbudowanym adblockiem, takie jak Opera, Vivaldi, Firefox czy Brave.
Czy adblock jest bezpieczny?
Tak, adblock to w pełni bezpieczne rozwiązanie. Niebezpieczne w niektórych sytuacjach może być wręcz niekorzystanie z adblocka – szczególnie, gdy odwiedza się strony internetowe o wątpliwej wiarygodności i renomie.
Ile kosztuje adblock?
Popularne narzędzia do blokowania reklam, takie jak Adblock czy przeglądarki internetowe z wbudowanym adblockiem, są całkowicie bezpłatne.
Może Cię zainteresować: