Acer Chromebox Mini – oszczędny i sprawny mini PC z ChromeOS

22.02.2024 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Acer Chromebox Mini – oszczędny i sprawny mini PC z ChromeOS
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W kontekście komputerów PC i laptopów zwykle zachwycamy się ich osiągami. Świetna wydajność, unikatowy wygląd, duża funkcjonalność – czy na pewno jednak każdy tego potrzebuje? Acer Chromebox Mini powinien spodobać się wszystkim tym, którzy oczekują od komputera sprawnej pracy, ale raczej w podstawowych zadaniach. Sprzęt odwdzięczy się za to niesamowicie niskim zużyciem energii.

Acer Chromebox Mini

Przede wszystkim zastanówmy się, co to jest Chromebox. W ten sposób określamy komputery PC, które działają pod kontrolą systemu operacyjnego Google – ChromeOS. W przypadku laptopów mówimy natomiast o Chromebookach, które cieszą się jeszcze większą popularnością.

Z założenia system operacyjny ChromeOS jest nieco podobny do Androida. Działa zwykle o wiele szybciej, niż Windows lub iOS. Można określić go jednym słowem: lekki. Jednocześnie mamy dostęp do wszystkich najpotrzebniejszych na co dzień funkcjonalności – przeglądarki Internetowej, serwisów VOD i z muzyką, programów biurowych i wielu innych.

Oczywiście, niektórych, bardziej zaawansowanych funkcji i gier nie uruchomimy na takim sprzęcie. Wielu użytkowników jednak tego nie potrzebuje i to właśnie do nich kierowane są Chromeboxy i Chromebooki. Dzięki lekkiemu oprogramowaniu ChromeOS komputer działa sprawnie i szybko nawet pomimo niezbyt mocnej specyfikacji. Pozytywnie wpływa to więc na cenę zakupu sprzętu, a także na niski pobór energii.

Chromebooki to laptopy z wyjątkowo długim czasem pracy na baterii. Acer Chromebox Mini sprawi natomiast, że zaoszczędzimy na rachunkach za prąd.

Zawdzięczamy to między innymi procesorowi Intel Celeron (Jasper Lake) z 2021 roku. Jego cztery rdzenie pozwolą na sprawne działanie Acera Chromebox Mini. Zużycie prądu CPU jest przy tym niezwykle niskie i wynosi zaledwie 6 W. Do zestawu możemy mieć do 16 GB RAM i dysk o pojemności do 128 GB.

Acer Chromebox Mini
Acer Chromebox Mini

Niski pobór mocy i niezbyt wysokie parametry podzespołów sprawiają, że Acer Chromebox Mini nie posiada żadnego wentylatora. Z jednej strony pozwala to na uzyskanie niemal absolutnej ciszy, z drugiej – sprzęt powinien przez długi czas działać bez problemów. Ciekawostką jest natomiast również sama konstrukcja wzmocniona pod kątem trwałości. Acer Chromebox Mini ma nawet certyfikat militarny MIL-STD 810H, który to potwierdza. Oczywiście, to bardziej istotne w przypadku laptopów lub innej elektroniki.

Mały PC typu chromebox być może i tak będziemy zabierać gdzieś ze sobą, wtedy mocniejsza obudowa z pewnością się przyda. Jeśli natomiast chcemy, aby nasz Acer Chromebox Mini pozostał w jednym miejscu, możemy użyć otworów montażowych w standardzie VESA. Dzięki nim możemy m.in. zamontować sprzęt z tyłu monitora i uporządkować okablowanie.

Acer Chromebox Mini
Acer Chromebox Mini

Funkcjonalność Acera Chromebox Mini

Nieduży komputer PC Acer Chromebox Mini posiada wszystkie niezbędne funkcje. Na obudowie znalazły się między innymi dwa złącza HDMI 1.4 oraz port USB-C z funkcją DisplayPort. Możemy więc jednocześnie podłączyć nawet trzy monitory. Maksymalna rozdzielczość obsługiwana przez wspomniane złącza to 4k przy 30 kl./s, co dla każdego powinno być wystarczające. Nie jest to w końcu sprzęt do gier, z wyższą rozdzielczością mogłyby zresztą nie poradzić sobie także komponenty komputera. Przy jakości obrazu 1080p mamy natomiast częstotliwość odświeżania 120 Hz.

Mamy również wejście słuchawkowe 3.5 mm (minijack, combo mikrofon + słuchawki/głośniki). Jest też aż pięć gniazd USB, z czego trzy znajdziemy na przednim panelu. Uzupełnieniem jest gniazdo Ethernet (1 Gbps) do połączenia z siecią. Sprzęt oczywiście może również łączyć się z Internetem bezprzewodowo. Ma Wi-Fi 6. Na pokładzie znalazł się też moduł Bluetooth 5.2.

Acer Chromebox Mini
Acer Chromebox Mini

Ile kosztuje Acer Chromebox Mini i kto powinien zainteresować się takim sprzętem?

Warto też wspomnieć o bardzo długim wsparciu aktualizacjami systemu ChromeOS. Acer Chromebox Mini również je posiada. Dla kogo jest taki sprzęt? Sprawdzi się dobrze, jeżeli używasz komputera PC do Internetu i nie zależy Ci na uruchomieniu gier komputerowych lub „dużych” aplikacji. Jeżeli przy tym korzystasz z narzędzi Google – Acer Chromebox Mini może być idealnym wyborem. Sam zresztą korzystam z mini-PC (choć jest to akurat Intel NUC pracujący pod kontrolą Windowsa 11) – jest mnóstwo zalet tego sprzętu. Szybkość, niezawodność i niemal absolutna cisza to tylko niektóre z nich.

Komputery mini PC

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.