Search icon

Abonament RTV – ile wynosi? Kto nie musi go płacić?

01.05.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Abonament RTV – ile wynosi? Kto nie musi go płacić?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W ostatnim czasie temat cyfrowej telewizji naziemnej zyskał na popularności ze względu na zmianę standardu nadawania na DVB-T2 i rządowych dotacji do zakupu odpowiednich urządzeń. Warto jednak pamiętać, że posiadając radio i telewizor mamy konieczność opłacania abonamentu RTV. Tylko określone grupy są zwolnione z obowiązku uiszczania opłaty za dostęp do mediów. Kto musi płacić i jaki jest to wydatek w skali roku? W tym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi.

Abonament RTV – co to jest?

Telewizja publiczna i radio nie mogą funkcjonować za darmo. Właśnie dlatego od 21 kwietnia 2005 roku wprowadzono obowiązek uiszczania opłat.

Abonament RTV pokrywa koszty związane z działalnością radia i telewizji publicznej, które realizują potrzeby informacyjne szerokiej grupy odbiorców.

kto płaci za abonament rtv

Na stronie gov.pl czytamy:

Opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji.

Dla przeciętnego obywatela jest to po prostu konieczność uiszczania regularnych opłat za korzystanie z odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. 

Czym jest odbiornik radiofoniczny i telewizyjny?

Za odbiornik radiofoniczny i telefoniczny uznaje się każde urządzenie, które umożliwia natychmiastowy odbiór programu. Co więcej, rejestracja odbiornika jest obowiązkowa – musimy zarejestrować urządzenie do 14 dni od momentu zakupu. Zgłoszenia można dokonać bezpośrednio w placówce Poczty Polskiej albo online. Wraz z rejestracją nastaje obowiązek opłacania abonamentu.

Czy abonament RTV jest obowiązkowy?

Zdecydowana większość obywateli ma obowiązek opłacania abonamentu i tylko nieliczni są z niego zwolnieni. Zatem kto płaci za abonament RTV? Każdy, kto ma odbiornik radiowy czy telewizyjny i dokonał jego rejestracji. To z kolei zobowiązuje nas do regularnego opłacania abonamentu. Warto też nadmienić, że nawet radio samochodowe jest odbiornikiem i też podlega opłacie.

Osoby zwolnione z abonamentu RTV nie muszą opłacać abonamentu, ale o tym za chwilę.

Ile wynosi abonament RTV w 2022 roku?

Już od kilku lat mówi się, że wysokość abonamentu ma się zwiększyć. Rząd co jakiś czas podejmuje ten temat, ale po kilku tygodniach o sprawie nikt nie pamięta. Póki co nie musimy się martwić podwyżkami.

Teraz czas na konkrety. Ile wynosi roczny abonament RTV w 2022, a ile zapłacimy, jeśli zdecydujemy się na miesięczny system rozliczenia?

OKRES OPŁATYOPŁATA ZA ODBIORNIK RADIOFONICZNYOPŁATA ZA ODBIORNIK TELEWIZYJNY LUB ODBIORNIK RADIOFONICZNY I TELEWIZYJNY
MIESIĄC7,50 zł24,50 zł
KWARTAŁ21,60 70,60 zł
PÓŁ ROKU42,80 139,70 zł
ROK81 zł264.60 zł

Oczywiście, abonament RTV możemy opłacać za siedem czy dziewięć miesięcy. Pełną tabelę opłat znajdziecie pod tym adresem.

Nie ulega wątpliwości, że najkorzystniejszym rozwiązaniem jest opłacenie abonamentu za cały rok z góry. Zakładając, że korzystamy z radia i telewizora, a opłaty wnosimy co miesiąc, to w skali roku finalnie zapłacimy 294 zł. Przy jednorazowej opłacie rocznej płacimy 264,60 zł, czyli oszczędzamy 30 zł.

ile wynosi roczny abonament rtv 2022

Do kiedy trzeba opłacić abonament?

Opłatę należy uiścić z góry, nie później niż do 25. dnia miesiąca, w którym pojawił się obowiązek zapłaty. Jeśli nigdy wcześniej nie opłacaliśmy abonamentu, a zarejestrowaliśmy nowe urządzenie, to obowiązek zapłaty następuje w miesiącu kolejnym (rejestrując telewizor w kwietniu abonament opłacamy od maja).

Ilość odbiorników a kwota abonamentu

Warto zaznaczyć, że osoby fizyczne wnoszą jedną opłatę abonamentową i to niezależnie od ilości odbiorników w gospodarstwie domowym. Nieco inaczej wygląda to w przypadku firm. Tutaj pojawia się konieczność opłacania każdego odbiornika, jaki jest w użytku.

Kto jest zwolniony z opłacania abonamentu RTV?

Nie wszyscy mają obowiązek dokonywania opłat abonenckich. Warto jednak wiedzieć, że zwolnienie nie następuje automatycznie i trzeba przedstawić w placówce Poczty Polskiej dokument, który potwierdzi takie uprawnienia oraz dołączyć do niego oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnień od opłat abonamentowych.

Za abonament RTV nie zapłacą m.in.:

  • Osoby po 75 roku życia,
  • Osoby z pierwszą grupą inwalidzką,
  • Osoby z prawem do emerytury, która nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia,
  • Osoby niedolne do wykonywania pracy zawodowej
  • Osoby ubogie (zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych).

Pełna lista osób zwolnionych z abonamentu RTV znajduje się tutaj.

Jak wygląda kontrola abonamentu?

Nie płacisz za abonament RTV? Kontrole mogą Cię zaskoczyć, i to nieprzyjemnie. Uprawnieni pracownicy Poczty Polskiej mogą wyrywko weryfikować obywateli. Jeśli stwierdzą, że w gospodarstwie znajdują się niezarejestrowane odbiorniki, nakładają kary.

I to niemałe, bo w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika. Co to oznacza? Ano, mając niezarejestrowany telewizor przyjdzie nam zapłacić 735 zł.

abonament rtv - kontrole prowadzone przez pocztę polską

Jeśli nie zapłacimy, dostaniemy upomnienie, a po kilku dniach sprawa trafi do Urzędu Skarbowego. W skrajnych przypadkach skończy się to wizytą komornika.

O kontrolach jest głośno już od 2021 roku. Czy warto ryzykować nałożeniem kary, unikając opłaty abonenckiej? Na to pytanie każdy sam powinien sobie odpowiedzieć.

Zaległy abonament – jakie są kary?

Jeśli zarejestrowaliśmy odbiornik radiowy lub telewizyjny, za który nie opłacamy abonamentu, możemy spodziewać się nałożenia kary. Egzekwowanie zaległych opłat to również zadanie Poczty Polskiej, która wysyła ponaglenie do zapłaty. Wezwanie może obejmować okres do pięciu lat wstecz, czyli w skrajnych sytuacjach kary liczone nie w setkach, a w tysiącach złotych.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dopuszcza możliwość rozłożenia zaległości na raty albo ich całkowite umorzenie, jednak robi to raczej niechętnie.

Jak czytamy na gov.pl:

Zgodnie z przepisami ustawy o opłatach abonamentowych, na wniosek abonenta-dłużnika, KRRiT może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości, jedynie w sytuacjach wyjątkowych, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe.

Jeśli KRRiT nałożyło na nas kary za zaległy abonament i chcemy ubiegać się o umorzenie lub rozłożenie płatności na raty, musimy złożyć odpowiedni wniosek.

nano google news

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.