Search icon
  • Wyłącz obrazy
    Włącz obrazy
  • Zwiększ czcionkę
  • Zmniejsz czcionkę
  • Włącz tryb wysokiego kontrastu: czarno-biały
  • Włącz tryb wysokiego kontrastu: żółto-czarny
  • Włącz tryb wysokiego kontrastu: czarno-żółty
  • Resetuj ustawienia

Abonament RTV 2026. Ile kosztuje? Kto nie musi płacić abonamentu?

07.01.2026 |
| Clock Przeczytasz w 6 minut
Abonament RTV 2026. Ile kosztuje? Kto nie musi płacić abonamentu?
Przeczytasz w 6 minut

Abonament RTV to temat, który co roku budzi wiele pytań i wątpliwości wśród Polaków. W 2026 roku zasady dotyczące opłat za posiadanie radia lub telewizora pozostają aktualne, a obowiązek ich uiszczania dotyczy wielu gospodarstw domowych. Zmieniła się natomiast wysokość opłat i stawki wzrosły. W artykule wyjaśniamy, kto musi płacić abonament RTV, jakie są aktualne stawki, kto może skorzystać ze zwolnienia oraz jakie konsekwencje grożą za nieopłacenie tej daniny. Podpowiadamy również, jak wygląda kontrola abonamentu i jakie prawa przysługują użytkownikom. Jeśli chcesz mieć pewność, że postępujesz zgodnie z przepisami i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, przeczytaj nasz poradnik!

Ile wynosi abonament RTV w 2026 roku?

Już od kilku lat trwa dyskusja na temat zasadności istnienia abonamentu RTV oraz jego wysokości. W tym roku cennik uległ zmianie po raz pierwszy od 2023 roku, kiedy miała miejsce ostatnia podwyżka.

Niewykluczone jednak, że abonament RTV w obecnej formie zniknie i zostanie zastąpiony przez opłatę audiowizualną. Tej uniknąć byłoby już znacznie trudniej, gdyż byłaby połączona ze składaniem rocznego zeznania podatkowego PIT.

Zanim to jednak nastąpi, czas na konkrety. Ile wynosi roczny abonament RTV w 2026, a ile zapłacimy, jeśli zdecydujemy się na miesięczny system rozliczenia?

OKRES OPŁATYOPŁATA ZA ODBIORNIK RADIOFONICZNY 2026OPŁATA ZA ODBIORNIK TELEWIZYJNY LUB ODBIORNIK RADIOFONICZNY I TELEWIZYJNY 2026
MIESIĄC9,50 zł (wcześniej 8,70 zł)30,50 zł (wcześniej 27,30 zł)
KWARTAŁ27,40 zł (wcześniej 25,10 zł)87,80 zł (wcześniej 78,70 zł)
PÓŁ ROKU54,10 zł (wcześniej 49,60 zł)173,80 zł (wcześniej 155,70 zł)
ROK102,60 zł (wcześniej 94 zł)329,40 zł (wcześniej 294,90 zł)

Oczywiście, abonament RTV możemy opłacać za siedem czy dziewięć miesięcy. Pełną tabelę opłat znajdziecie pod tym adresem.

Nie ulega wątpliwości, że najkorzystniejszym rozwiązaniem jest opłacenie abonamentu za cały rok z góry. Zakładając, że korzystamy z radia i telewizora, a opłaty wnosimy co miesiąc, to w skali roku finalnie zapłacimy 366 zł. Przy jednorazowej opłacie rocznej płacimy 329,40 zł, czyli oszczędzamy 36,60 zł.

ile wynosi roczny abonament rtv 2023

Do kiedy trzeba opłacić abonament?

Opłatę należy uiścić z góry, nie później niż do 25. dnia miesiąca, w którym pojawił się obowiązek zapłaty. Jeśli nigdy wcześniej nie opłacaliśmy abonamentu, a zarejestrowaliśmy nowe urządzenie, to obowiązek zapłaty następuje w miesiącu kolejnym (rejestrując telewizor w kwietniu abonament, opłacamy od maja).

Liczba odbiorników a kwota abonamentu

Warto zaznaczyć, że osoby fizyczne wnoszą jedną opłatę abonamentową i to niezależnie od liczby odbiorników w gospodarstwie domowym. Nieco inaczej wygląda to w przypadku firm. Tutaj pojawia się konieczność opłacania każdego odbiornika, jaki jest w użytku.

Abonament RTV — co to jest?

Telewizja publiczna i radio nie mogą funkcjonować za darmo. Właśnie dlatego od 21 kwietnia 2005 roku wprowadzono obowiązek uiszczania opłat.

Abonament RTV pokrywa koszty związane z działalnością radia i telewizji publicznej, które realizują potrzeby informacyjne szerokiej grupy odbiorców.

kto płaci za abonament rtv

Na stronie gov.pl czytamy:

Opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji.

Dla przeciętnego obywatela jest to po prostu konieczność uiszczania regularnych opłat za korzystanie z odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. 

Czym jest odbiornik radiofoniczny i telewizyjny?

Za odbiornik radiofoniczny i telewizyjny uznaje się każde urządzenie, które umożliwia natychmiastowy odbiór programu. Co więcej, rejestracja odbiornika jest obowiązkowa — musimy zarejestrować urządzenie do 14 dni od momentu zakupu. Zgłoszenia można dokonać bezpośrednio w placówce Poczty Polskiej albo online. Wraz z rejestracją nastaje obowiązek opłacania abonamentu.

Czy abonament RTV jest obowiązkowy?

Zdecydowana większość obywateli ma obowiązek opłacania abonamentu i tylko nieliczni są z niego zwolnieni. Zatem kto płaci za abonament RTV? Każdy, kto ma odbiornik radiowy czy telewizyjny i dokonał jego rejestracji. To z kolei zobowiązuje nas do regularnego opłacania abonamentu. Warto też nadmienić, że nawet radio samochodowe jest odbiornikiem i też podlega opłacie.

Głośno stało się również o wyroku NSA z 7 marca 2023 roku, w którym stwierdził, że takim odbiornikiem jest każde urządzenie pozwalające na dostęp do mediów przez internet, czyli np. tablet, laptop czy telefon.

Osoby zwolnione z abonamentu RTV nie muszą opłacać abonamentu, ale o tym za chwilę.

Kto jest zwolniony z opłacania abonamentu RTV?

Nie wszyscy mają obowiązek dokonywania opłat abonenckich. Warto jednak wiedzieć, że zwolnienie nie następuje automatycznie i trzeba przedstawić w placówce Poczty Polskiej dokument, który potwierdzi takie uprawnienia oraz dołączyć do niego oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnień od opłat abonamentowych.

Za abonament RTV nie zapłacą m.in.:

  • Osoby po 75 roku życia,
  • Osoby z pierwszą grupą inwalidzką,
  • Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności,
  • Osoby niesłyszące,
  • Osoby niewidome,
  • Weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • Osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, która nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia,
  • Osoby niezdolne do wykonywania pracy zawodowej,
  • Osoby z trwałą lub okresową całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym,
  • Osoby ubogie (zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych),
  • Osoby bezrobotne.

Pełna lista osób zwolnionych z abonamentu RTV znajduje się tutaj.

Jak wygląda kontrola abonamentu?

Nie płacisz za abonament RTV? Kontrole mogą Cię zaskoczyć, i to nieprzyjemnie. Uprawnieni pracownicy Poczty Polskiej mogą wyrywkowo weryfikować obywateli. Jeśli stwierdzą, że w gospodarstwie znajdują się niezarejestrowane odbiorniki, nakładają kary.

Ważne. Aktualnie obowiązujące przepisy nie dają kontorolerom prawa żądania wstępu do pomieszczeń, więc nie ma obowiązku wpuszczenia kontrolerów do mieszkania.

I to niemałe, bo w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika. Co to oznacza? Ano, mając niezarejestrowany telewizor, przyjdzie nam zapłacić 915 zł, a niezarejestrowany radioodbiornik 285 zł.

abonament rtv - kontrole prowadzone przez pocztę polską

Jeśli nie zapłacimy, dostaniemy upomnienie, a po kilku dniach sprawa trafi do Urzędu Skarbowego. W skrajnych przypadkach skończy się to wizytą komornika.

O kontrolach jest głośno już od kilku lat. Czy warto ryzykować nałożeniem kary, unikając opłaty abonenckiej? Na to pytanie każdy sam powinien sobie odpowiedzieć.

Zaległy abonament — jakie są kary?

Jeśli zarejestrowaliśmy odbiornik radiowy lub telewizyjny, za który nie opłacamy abonamentu, możemy spodziewać się nałożenia kary. Egzekwowanie zaległych opłat to również zadanie Poczty Polskiej, która wysyła ponaglenie do zapłaty. Wezwanie może obejmować okres do pięciu lat wstecz, czyli w skrajnych sytuacjach kary liczone nie w setkach, a w tysiącach złotych.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dopuszcza możliwość rozłożenia zaległości na raty albo ich całkowite umorzenie, jednak robi to raczej niechętnie.

Jak czytamy na gov.pl:

Zgodnie z przepisami ustawy o opłatach abonamentowych, na wniosek abonenta-dłużnika, KRRiT może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości, jedynie w sytuacjach wyjątkowych, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe.

Jeśli KRRiT nałożyło na nas kary za zaległy abonament i chcemy ubiegać się o umorzenie lub rozłożenie płatności na raty, musimy złożyć odpowiedni wniosek.

FAQ

Ile wynosi abonament RTV w 2026 roku?

Miesięczna opłata wynosi 9,50 zł za radio i 30,50 zł za telewizor lub telewizor z radiem. Przy płatności za cały rok z góry można uzyskać 10% zniżki.

Kto jest zwolniony z opłaty abonamentu RTV?

Z opłat zwolnione są m.in. osoby powyżej 75. roku życia, osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, niewidome, niesłyszące, emeryci z niskimi świadczeniami oraz niektóre instytucje publiczne.

Jak i kiedy należy opłacać abonament RTV?

Abonament należy opłacać do 25. dnia każdego miesiąca, można też zapłacić z góry za dłuższy okres (kwartał, półrocze, rok), co uprawnia do zniżek. Płatności dokonuje się w placówkach pocztowych, przez internet lub przelewem bankowym.

Czy trzeba płacić abonament za każdy odbiornik w domu?

Nie, w jednym gospodarstwie domowym płaci się tylko jeden abonament, niezależnie od liczby posiadanych odbiorników radiowych i telewizyjnych.

Czy jest obowiązek wpuszczania kontrolerów abonamentu do domu?

Nie ma takiego prawnego obowiązku, więc nawet jeśli kontroler abonamentu stanie pod Twoimi drzwiami, nie poniesiesz żadnych konsekwencji prawnych odmawiając mu wejścia.

Źródło:

  1. Ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 r.o opłatach abonamentowych (Dz. U. 2005 Nr 85 poz. 728)
  2.  Ogłoszenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 25 maja 2022 r.w sprawie stawek kwotowych opłat abonamentowych na rok kalendarzowy 2023 (M.P. 2022 poz. 551)
  3. Rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 20 czerwca 2022 r. w sprawie zniżek za uiszczanie opłat abonamentowych z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2023 r. (Dz.U. 2022 poz. 1419)
nano google news

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.