Sieć 4G (LTE) a 5G. Najważniejsze różnice

Współczesny świat komunikacji bezprzewodowej przechodzi przez rewolucyjne zmiany, a jednym z najważniejszych przełomów jest rozwój sieci mobilnych. Od czasu wprowadzenia sieci 4G, która rewolucjonizowała dostęp do internetu na urządzeniach mobilnych, nastąpił kolejny krok ewolucyjny – sieć 5G.
Ta generacja technologii mobilnej przyniosła nie tylko znacznie szybsze prędkości transmisji danych, ale także mniejsze opóźnienia i większą pojemność sieci. W przeciwieństwie do sieci 4G, która była w dużej mierze ograniczona do obsługi smartfonów i tabletów, sieć 5G jest zaprojektowana do obsługi szerokiego spektrum urządzeń, od inteligentnych domów po pojazdy autonomiczne.
W tym artykule przyjrzymy się bliżej różnicom między sieciami 4G i 5G, omawiając ich prędkości, latencję, zastosowania oraz wpływ na przyszłość technologii mobilnych.
- Co to jest 4G LTE i 5G?
- Różnice między 5G i 4G
- Czy 5G potrzebuje innej infrastruktury?
- Zalety i możliwości 5G
Co to jest 4G LTE i 5G?
W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, czym jest 4G i 5G:
Sieć 4G (LTE)
Oznacza, że mamy do czynienia z czwartą generacją telefonii komórkowej, która jest bardzo dobrze znana w naszym kraju.
Często zamiast 4G używa się określenia LTE, jednak może to wprowadzać w błąd, ponieważ 4G jest o wiele szerszym pojęciem niż samo LTE.
Chodzi o to, że Internet 4G wykorzystuje przesył danych, jakim jest LTE. 4G pozwala na przesyłanie danych na poziomie do 225 Mb/s. Jednak przez czynniki takie jak: ukształtowanie terenu, liczbę użytkowników czy gęstość zabudowy, średnia prędkość wynosi około 25 Mb/s.
W sieci 4G wykorzystuje się częstotliwości od 700 do 3600 MHz. W Polsce jednak maksymalna wykorzystywana częstotliwość wynosi 2600 MHz.
Sieć 5G
Oznacza piątą generację telefonii komórkowej, która umożliwia większą prędkość przesyłania danych, ale też ich wysyłania. Zagwarantuje nam lepszą stabilność połączeń oraz brak opóźnień.
Średnia prędkość w sieci 5G jest około 10 razy szybsza niż w przypadku sieci 4G. Streaming wideo w technologii 4K i 8K jest stabilniejszy, nawet jeśli w danym momencie sieć jest mocniej obciążona.
Internet 5G nie tylko pozwoli nam sprawniej poruszać się w wirtualnym świecie, ale również da możliwość połączenia do niej inteligentnych urządzeń, z których korzystamy na co dzień. Dlatego mówi się, że sieć 5G zapoczątkuje wydarzenia rodem z filmów fantastycznych.
5G i 4G – kluczowe różnice
Częstotliwość
Sieć 4G działa na częstotliwościach od 700 MHz do 2600 MHz. Z kolei sieć 5G działa w kilku pasmach: dolny to 700 MHz , sredni obejmuje pasmo 3,4-3,8 GHz (sieć 5G w paśmie C) oraz wysoki zakres w paśmie 24-28 GHz.
Szybszy przesył danych
Sieć 5G pozwala na dużo większe transfery danych w porównaniu do sieci 4G. Wyniki dla 5G mogą sięgać nawet do 30Gbps, a w przypadku sieci 4G już tylko do 300Mbps.
Większa pojemność sieci
Sieć 5G obsługuje znacznie większą liczbę urządzeń jednocześnie, co przekłada się na większy komfort dla użytkowników.
Stabilność połączenia
Sieć 5G zapewnia stabilne i wydajne połączenie, co sprawia, że można oglądać filmy w wysokiej jakości bez zacinania, czy łączyć się na wideokonferencję, nawet jeśli do sieci podłączonych jest dużo innych urządzeń.
Energooszczędność
Dodatkowo sieć 5G nie tylko zadowala nas szybkością i większą pojemnością, ale w grę wchodzi również energooszczędność. Sieć 5G jest aż o 90% bardziej oszczędna niż znana nam sieć 4G. Oznacza to, że sieć 5G jest o wiele bardziej wydajna w przypadku zużycia energii przeliczanej na zużytą przepustowość przesyłanych danych.
Ile stacji bazowych 5G jest w Polsce?
Szacuje się, że na początku 2025 roku ponad 70% polskiej populacji ma dostęp do sieci 5G. Każdy z operatorów sieci komórkowych w Polsce rozwija swoją infrastrukturę nadajników.
- Play – liczba stacji bazowych to ok. 12 500, brak oficjalnych informacji ile z nich to stacje bazowe 5G.
- Plus – liczba stacji bazowych to ponad 9300, brak oficjalnej liczby stacji bazowych 5G.
- Orange – liczba stacji bazowych to ponad 13000, z czego ponad 3000 to stacje bazowe 5G.
- T-Mobile – liczba stacji bazowych to ponad 13100, z czego ponad 3500 to stacje bazowe 5G.
Niezależnie jednak od tego, na jakim poziomie jest obecny poziom infrastruktury 5G, to operatorzy sieci komórkowych są zgodni, że apetyt na 5G rośnie wraz z dostępnością sprzętu, który obejmuje nową generację.
Co nam umożliwi rozwój sieci 5G?
Jakie możliwości daje sieci 5G i rozwój technologii przesyłu danych:
- Obsługiwanie wielu urządzeń jednocześnie – 5G pozwala na jednoczesne połączenie na jednym kilometrze kwadratowym nawet miliona urządzeń w tej samej chwili. Oznacza to, że np. na obszarach wiejskich, gdzie przeważnie sieć działała gorzej, nie będzie dochodziło do jej zapychania.
- Pojazdy autonomiczne – auta będą komunikować się między sobą oraz elementami infrastruktury, informując o ewentualnych zagrożeniach na drodze.
- Operacje na odległość – umożliwia zdalne sterowanie urządzeniami poprzez operatora, który w tym samym czasie może znajdować się daleko od pacjenta, nawet na innym kontynencie.
- Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość – sieć 5G pozwala na strumieniowanie treści VR/AR, co daje zupełnie nowe możliwości edukacyjne i rozrywkowe.
- Automatyzacja – niska latencja i obsługiwanie wielu urządzeń jednocześnie pozwala na automatyzację w przemyśle.
- Rozwój Internetu Rzeczy i Inteligentnych Miast – sieć 5G jest w stanie obsłużyć bardzo dużą liczbę urządzeń jednocześnie, co umożliwi rozwój inteligentych miast i systemów zarządzania nimi.
- Rozwiązanie chmurowe – niskie opóźnienia i szybki przesył danych pozwala na rozwój rozwiązań opartych na chmurze danych, które mogą działać szybciej i wydajniej.
- Granie w chmurze (cloud gaming) – możliwość grania przez strumieniowanie (streaming gier), poprzez aplikację, bez faktycznego pobierania plików gry na swoje urządzenie.
Może Cię zainteresować: