Sieć 4G a 5G – omawiamy najważniejsze różnice

23.08.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Sieć 4G a 5G – omawiamy najważniejsze różnice
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Powoli zaczynamy wkraczać w świat internetu 5G, ale co to właściwie dla nas oznacza? Co się wydarzy, kiedy przejdziemy z sieci 4G na 5G? Przede wszystkim na samym początku trzeba wskazać, czym różni się sieć 4G od sieci 5G i jakie są możliwości tej drugiej.

Warto poznać wady i zalety obu rozwiązań, które różnią się dostarczaną jakością podczas użytkowania urządzeń mobilnych, ale nie tylko. Jedno jest pewne, wprowadzenie sieci 5G zapoczątkuje wydarzenia, które jak dotąd mogliśmy oglądać tylko w filmach sci-fi.

Co to jest 4G LTE i 5G?

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, czym jest 4G i 5G:

Sieć 4G
Oznacza, że mamy do czynienia z czwartą generacją telefonii komórkowej, która jest bardzo dobrze znana w naszym kraju.

Często zamiast 4G używa się określenia LTE, jednak może to wprowadzać w błąd, ponieważ 4G jest o wiele szerszym pojęciem niż samo LTE.

Chodzi o to, że Internet 4G wykorzystuje przesył danych, jakim jest LTE. 4G pozwala na przesyłanie danych na poziomie do 225Mb/s. Jednak przez czynniki takie jak: ukształtowanie terenu, liczbę użytkowników czy gęstość zabudowy, średnia prędkość wynosi około 25Mb/s.

W sieci 4G wykorzystuje się częstotliwości od 700 do 3600MHz. W Polsce jednak maksymalna wykorzystywana częstotliwość wynosi 2600MHz.

Sieć 5G

Oznacza piątą generację telefonii komórkowej, która umożliwia większą prędkość przesyłania danych, ale też ich wysyłania. Zagwarantuje nam lepszą stabilność połączeń oraz brak opóźnień.

Średnia prędkość w sieci 5G ma być około 10 razy szybsza niż w przypadku sieci 4G. Streaming video w technologii 4K i 8K będzie o wiele bardziej jakościowy, nawet jeśli w danym momencie sieć będzie przeciążona.

Internet 5G nie tylko pozwoli nam sprawniej poruszać się w wirtualnym świecie, ale również da możliwość połączenia do niej inteligentnych urządzeń, z których korzystamy na co dzień. Dlatego mówi się, że sieć 5G zapoczątkuje wydarzenia rodem z filmów fantastycznych.

5G i 4G – kluczowe różnice

Pierwsza zauważalna różnica pomiędzy siecią 4G a 5G to prędkość przesyłu danych. W sieci 5G działania będą o wiele szybsze, ponieważ będzie transmitować na wyższych częstotliwościach dochodzących do 300GHz.

W Polsce nadal najczęściej działamy na częstotliwości wynoszącej 2100-2600 Mhz. Sieć 4G działa na częstotliwościach od 800Mhz do 2600Mhz. To jaka nam przypadnie, zależna jest od konkretnego operatora.

Sieć 5G pozwala na dużo większe transfery danych w porównaniu do sieci 4G. Wyniki dla 5G mogą sięgać nawet do 30Gbps, a w przypadku sieci 4G już tylko do 300Mbps.

Do tego należy dodać fakt, że sieć 5G zapewni o wiele mniejsze opóźnienia, co sprawi, że oglądanie filmów 4K będzie o wiele bardziej przyjemne, nawet jeśli wokół będzie podłączonych dużo innych urządzeń.

Dodatkowo sieć 5G nie tylko zadowoli nas szybkością i większą pojemnością, ale w grę wchodzi również energooszczędność. Sieć 5G jest aż o 90% bardziej oszczędna niż znana nam sieć 4G. Oznacza to, że sieć 5G jest o wiele bardziej wydajna w przypadku zużycia energii przeliczanej na zużytą przepustowość przesyłanych danych.

W grę wchodzi również dłuższe działanie na baterii, ponieważ smartfony w sieci 5G będą zapewne zużywać mniej energii, niż ich odpwoiedniki ale działające tylko w sieci 4G.

Czy 5G potrzebuje innej infrastruktury?

Szacuje się, że do 2023 roku około 60% polskiej populacji ma mieć dostęp do sieci 5G. Jednak, aby tak się stało, należy podjąć konkretne działania, które będą sprzyjać jej rozwojowi.

Operator sieci Plus od 2020 roku uruchomił około 1500 stacji bazowych, które swoim zasięgiem obejmują około 12 mln ludności w ponad 1600 miejscowościach. Plus zapowiada, że to nie koniec rozbudowy sieci 5G w jego zasięgu.

Operator T-Mobile uruchomił około 1650 stacji bazowych, co pozwoliło na objęcie zasięgiem sieci około 7 mln osób w naszym kraju. Podobne dane dotyczą sieci Orange.

Niezależnie jednak od tego, na jakim poziomie jest obecny poziom infrastruktury 5G, to operatorzy sieci komórkowych są zgodni, że apetyt na 5G rośnie wraz z dostępnością sprzętu, który obejmuje nową generację.

Co nam umożliwi rewolucja 5G?

Jakie zalety przedstawia sieć 5G?

  • Pozwala na jednoczesne połączenie na jednym kilometrze kwadratowym nawet miliona urządzeń w tej samej chwili. Oznacza to, że np. na obszarach wiejskich, gdzie przeważnie sieć działała gorzej, nie będzie dochodziło do jej zapychania.
  • Umożliwi zdalne sterowanie urządzeniami poprzez operatora, który w tym samym czasie może znajdować się nawet na innym kontynencie. Ma to sprawić, że możliwe będą np. operacje na odległość, nawet kiedy pacjent znajduje się daleko od lekarza.
  • Zmiany nastąpią również w pracy zdalnej, ponieważ będzie możliwy przesył kilku gigabitów na sekundę. Opóźnienia będą bardzo niskie, więc rozwiązania chmurowe będą współpracowały z nami jeszcze szybciej i prościej.
  • Ceny urządzeń podłączonych do Internetu zapewne będą spadać.
  • Smartfony z siecią 5G nie są drogie – niektóre modele nie przekraczają kwoty rzędu 1000 zł.
  • Pojazdy będą komunikować się między sobą, informując o ewentualnych zagrożeniach na drodze. Dzięki temu poruszanie się samochodem będzie jeszcze bardziej bezpieczne.
infrastruktura 5g i 4g lte

Jak zacząć korzystać z 5G w Polsce?

Fakt, że sieć 5G została wprowadzona w życie, nie oznacza, że każdy może z niej skorzystać. Każdy operator rządzi się tu swoimi prawami i tak:

Operator Plus zastrzega, że aby móc korzystać z sieci 5G należy posiadać router lub smartfon obsługujący sieć 5G w paśmie 2600 MHz TDD. W tej chwili są to urządzenia takie jak: Huawei P40, Huawei P40 PRO, Huawei Mate XS i router ZTE 801 przystosowane do obsługi 5G.

Operator Play zastrzega, że użytkownik musi znajdować się w zasięgu 5G w paśmie 2100MHz. Urządzenia, które to umożliwiają to LG V60 ThinQ 5G, Huawei P40 Pro i Mate Xs, Xiaomi Mi 10 5G, Mi 10 Lite 5G i Mi 10 Pro 5G, a także router Huawei CPE Pro 2. Bez dodatkowych opłat z sieci mogą korzystać osoby decydujące się na jedną z taryf lub posiadacze innych ofert. W przypadku klientów biznesowych Biznes Box oraz Biznes Box Pro, a w przypadku klientów indywidualnych M, L oraz Homebox.

Operator T-Mobile pozwala na przyłączenie się do sieci 5G dzięki urządzeniu, które działa w nowej technologii i wykorzystuje częstotliwość 2100MHz oraz jeden z planów ofertowych oferowanych przez tego operatora o 2019 roku.
Urządzenia, na których można korzystać dziś w T-Mobile z  5G to smartfon LG V60 (wersja oprogramowania: V10e-EEA-XX), Xiaomi Mi10 5G (wersja oprogramowania: MIUI Global SW: 11.0.11 | 11.0.11.0 QJBEUXM) oraz router ZTE MC801A (wersja oprogramowania: TMOPLMC801AV1.0.0B07).

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.