35mm.online – VOD z polskimi klasykami filmowymi

27.10.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
35mm.online – VOD z polskimi klasykami filmowymi
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Historia polskiej kinematografii sięga 1894. Pierwszy film powstał za sprawą kantoru kinematografii Siła i nosi tytuł Pruska Kultura. Początki były trudne, a mimo tego w latach 60. I 70. XX wieku powstało wiele filmów, które były adaptacją znanych dzieł literackich. Później było już tylko lepiej i powstała dużo klasyków, które chciałoby się zobaczyć… I dzisiaj już można. A to za sprawą 35mm.online – VOD z najbardziej rozpoznawalnymi produkcjami polskiej kinematografii jest już dostępne.

Co to jest 35mm.online?

Na oficjalnym profilu na Facebooku możemy przeczytać:

Celem projektu 35mm.online jest digitalizacja i rekonstrukcja polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Aby zwiększyć dostępność polskich filmów oraz promować Polskę i jej kulturę na całym świecie.

Projekt jest realizowany w latach 2017-2020 przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (lider) wspólnie z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Przewiduje digitalizację i cyfrową rekonstrukcję 160 fabularnych produkcji pełnometrażowych, a także 10.000 minut filmów animowanych, seriali animowanych i filmów dokumentalnych oraz 3.000 wydań Polskiej Kroniki Filmowej.

To polska klasyka filmowa online. Serwis wręcz powinien odwiedzić każdy. Bez względu na to, czy jest miłośnikiem polskiej kinematografii, czy też nie. Platforma została uruchomiona pod koniec września, a baza filmów będzie regularnie aktualizowana.

Platforma VOD dla kibiców sportu i nie tylko
Viaplay – ile kosztuje? Co oglądać? Jakie transmisje sportowe?

Warto jeszcze wspomnieć o samej nazwie, która jest raczej niecodzienna, ale z pewnością nieprzypadkowa. 35 milimetrów to taśma, która była nośnikiem kinematograficznym od około 110 lat. Wszystkie filmy z biblioteki serwisu zostały właśnie na takiej taśmie utrwalone.

35mm online

Jakie filmy można obejrzeć w serwisie?

35mm.online to polskie filmy, można powiedzieć, że wręcz klasyki. Produkcje, które oglądali nasi dziadkowie i rodzice. Filmy, które wzruszają, bawią, opowiadają o polskiej historii i kulturze. Wiele z nich znamy na pamięć, a ilekroć pojawią się w telewizji, chętnie do nich powracamy.

Co znajdziemy w serwisie? W dużej części twórczość polskich gigantów kinematografii:

  • Juliusza Machulskiego – Kiler, Superprodukcja,
  • Olafa Lubaszenko – Chłopaki nie płaczą,
  • Marka Koterskiego – Nic śmiesznego, Porno
  • Krzysztofa Zanussiego – Bilans Kwartalny, Stan posiadania

Oprócz tego, na platformie możemy zobaczyć Polską Kronikę Filmową. Kolekcja obejmuje filmy z lat 1945-1994.

35mm online polskie filmy

Filmy są podzielone według nazwisk reżyserów i kategorii tematycznych. Na górze strony znajdziemy podział na:

  • filmy fabularne
  • filmy dokumentalne
  • kroniki
  • animacje
  • produkcje dla dzieci.

Poruszanie się po serwisie jest bardzo przyjemne i intuicyjne. A jeśli chcemy znaleźć konkretny tytuł, możemy użyć wyszukiwarki.

Co oprócz filmów jest w katalogu platformy?

Bardzo mocno skupiliśmy się filmach, ale 35mm.online oferuje znacznie więcej. W serwisie znajdziemy klasyczne animacje, które pozwolą nam na nostalgiczny powrót do dzieciństwa. Z pewnością skorzystają też na tym współcześni najmłodsi widzowie, bo pomimo tego, że bajki mają swoje lata, to do dziś mogą bawić.

Wśród animacji nie mogło zabraknąć takich klasyków jak Reksio, Bolek i Lolek, Porwanie Baltazara Gąbki, Pampalini czy 2 koty + 1 pies.

A jeśli kogoś nie interesują ani animacje, ani filmy fabularne być może zaciekawią go dokumenty? Tych też nie brakuje w serwisie.

35mm online filmy dla dzieci

Jakość obrazu w 35mm online

35mm.online to filmy starej daty. Mogłoby się wydawać, że i jakość nie będzie najlepsza. Nic bardziej mylnego. Każda produkcja została odnowiona cyfrowo z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Dzięki rekonstrukcji nie tylko odświeżono filmy w rozumieniu technologicznym. Poprawiono też wiele błędów, które mają realny wpływ na odbiór filmu.

Nad rekonstrukcją pracował cały sztab fachowców. Filmy najpierw przeszły przez rekonstrukcję mechaniczną, która pozwoliła usunąć negatywy, rysy, pulsujące tło. Następnie produkcje trafiały do korektora. Efekt? Filmy sprzed kilkudziesięciu lat wyglądają jak współczesne superprodukcje.

Czy serwis jest bezpłatny?

Póki co trwa promocja i serwis jest w pełni darmowy. Do końca października każdy może oglądać filmy, nawet te z biblioteki premium. Wystarczy założyć konto, aby zyskać dostęp do wszystkich produkcji.

Co z końcem października? Na razie nie wiadomo. Na pewno pojawi się płatna subskrypcja, ale cena 35mm.online nie jest jeszcze znana. Twórcy zapowiadają, że nie będzie to wysoka opłata.

Inne serwisy z polską klasyką

35mm.online to nie jedyny serwis, który oferuje dostęp do klasyki polskiego kina. W zasadzie jest ich całkiem sporo. Co prawda, biblioteka zwykle nie jest tak pokaźna, ale każda platforma ma w swojej ofercie coś innego, więc nie powinno być problemu z wyborem odpowiedniego filmu dla siebie.

Polską klasykę filmową znajdziemy m.in. na:

Część z tych platform oferuje darmowy dostęp do filmów, jednak po obejrzeniu reklam. W niektórych przypadkach przyjdzie nam zapłacić za wybraną produkcję.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
VOD
Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.