Jak bezpiecznie płacić w internecie? Popularne metody płatności online

21.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak bezpiecznie płacić w internecie? Popularne metody płatności online
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Obecnie większość z nas preferuje zakupy przez Internet ze względu na wygodę. Warto jednak zachować ostrożność, gdyż popularność płatności internetowych daje wiele możliwości również przestępcom. W jaki sposób uniknąć zagrożeń i jak bezpiecznie płacić online chroniąc nasze pieniądze?

Banki oferują szereg zabezpieczeń, które chronią nasze konta. Dane przesyłane przez Internet są odpowiednio zabezpieczone, aby nieuprawnionym osobom uniemożliwić ich przechwycenie czy modyfikację. Niemniej jednak, przestępcy nie próżnują, dlatego warto być czujnym, aby nie stać się ich ofiarą.

Bezpieczne płatności online – jaką metodę wybrać? 

Do wyboru mamy kilka popularnych form płatności w Internecie, a w zależności od tego gdzie i za co płacimy, możemy wybrać najwygodniejszą opcję. 

Płatność e-przelewem  

To proste i bezpieczne rozwiązanie.  Po dokonaniu zakupów przenosimy się na stronę z listą banków. Trzeba wybrać ten, w którym ma się konto i natychmiast zostajemy przekierowani na jego stronę. Wystarczy zalogować się i potwierdzić automatycznie uzupełniony przelew. Płatność jest od razu potwierdzana, dzięki czemu sprzedawca może szybciej wysłać zakupiony towar. Szybkość całej operacji daje przewagę nad tradycyjnym przelewem, który może iść nawet kilka dni. 

jak bezpiecznie płacić w internecie e-przelew

Warto pamiętać, że wiele witryn podszywa się pod sklepy i strony przekierowujące do banków. Zawsze należy się sprawdzić czy nie jesteśmy na podrobionej stronie stworzonej przez oszustów. Należy też uważnie czytać wiadomość SMS z kodem zatwierdzającym płatność. 

Tradycyjny przelew bankowy

Jest mniej wygodnym rozwiązaniem, ponieważ dane należy wpisywać ręcznie. Trzeba też dłużej czekać na zaksięgowanie wpłaty, więc czas oczekiwania na przesyłkę jest dłuższy. 

tradycyjny przelew bezpieczne płatności w sieci

BLIK  

Płatność przy pomocy kodu BLIK jest bardzo popularna i wygodna. Nie trzeba podawać żadnych osobistych danych. Wystarczy wygenerować w aplikacji mobilnej jednorazowy, sześciocyfrowy kod BLIK i przepisać go na stronie płatności, a następnie zatwierdzić transakcję.  

blik bezpieczne płatności online

Należy jednak uważać i nikomu nie podawać wspomnianego kodu. Przestępcy często próbują go wyłudzić na portalach z ogłoszeniami albo podając się za znajomego. 

Dowiedz się więcej o płatnościach BLIK:
Oszustwo na BLIK – na czym polega? Jak odzyskać pieniądze?

Karta kredytowa lub debetowa

Przydaje się nie tylko podczas płacenia za zakupy przez Internet, ale również w przypadku wykupienia abonamentu. Chcąc bezpiecznie zapłacić kartą w Internecie trzeba podać jej 16-cyfrowy numer, imię, nazwisko, datę ważności i indywidualny kod CVV lub CVC.  

jak bezpiecznie płacić kartą w internecie

Jest to bezpieczna forma płatności, ponieważ w przypadku jakichkolwiek problemów łatwo odzyskamy swoje pieniądze dzięki chargeback. Wystarczy zgłosić zaistniałą sytuację w swoim banku. Można również dodatkowo aktywować usługę 3D Secure, dzięki której każda próba użycia karty będzie wymagać dodatkowego potwierdzenia jednorazowym kodem SMS lub w aplikacji mobilnej. 

Portfel wirtualny (PayPal i Revolut)

W przypadku częstych płatności międzynarodowych przydatne są portfele wirtualne, czyli usługi płatności z konta, na które wcześniej zostały przesłane pieniądze z konta bankowego. Przykładem może być PayPal i Revolut, którymi można bezpiecznie płacić w wielu krajach.

Paysafecard

Paysafecard to karta przedpłacona (prepaid) składająca się z 16 znaków, które trzeba wpisać podczas realizacji transakcji. Za pośrednictwem paysafecard można bez problemu robić zakupy w sieci, bez karty kredytowej i rachunku bankowego.

Czy podawanie numeru karty kredytowej jest bezpieczne? 

Płatność kartą na pewno jest wygodna. Jednak każdy, kto będzie znał jej pełne dane będzie mieć dostęp do środków na naszym koncie. Jeżeli karta trafi w posiadanie obcej osoby lub ktoś podpatrzy informacje na jej zawarte, możemy mieć spore problemy. Dlatego należy przechowywać ją w bezpiecznym miejscu i uważać, aby nikt nie miał do niej dostępu. 

Podawanie samego numeru karty kredytowej nie jest wysoce niebezpieczne. Warto pamiętać, że system transakcyjny wymaga pełnych danych. Sklepy internetowe proszą o wszystkie cztery dane karty, ponieważ w ten sposób zmniejsza się ryzyko wykorzystania jej przez oszustów. Dlatego w przypadkach transakcji, w których musicie wpisać tylko numer karty czy datę jej ważności powinniście uważać, bo istnieje spora szansa, że macie do czynienia z próbą wyłudzenia danych.  

bezpieczeństwo karty płatniczej
Nie wiesz, czy możesz zaufać wybranym sklepom? Koniecznie przeczytaj:
Fałszywy sklep internetowy
Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy? Jak sprawdzić sklep – krok po kroku

Jak bezpiecznie płacić w Internecie? 10 zasad płatności online 

Dbając o bezpieczeństwo swoich pieniędzy warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa: 

  1. Kupuj tylko na zaufanych stronach i sprawdzaj opinie sklepów. Jeżeli podczas płatności nabierzesz podejrzeń że coś jest nie tak, lepiej zrezygnuj z podawania swoich danych i zrób zakupy w innym sklepie. 
  1. Sprawdzaj certyfikat strony przed zalogowaniem do systemu i upewnij się, że połączenie jest szyfrowane (adres strony zaczyna się od https). 
  1. Sprawdzaj dane logowania do systemu bankowości elektronicznej, zarówno udanego jak i nieudanego. Zwróć uwagę czy nie ma żadnych nietypowych aktywności, które mogą oznaczać nieuprawniony dostęp do konta. Możesz ustawić automatyczne powiadomienia o każdym logowaniu, zablokowaniu dostępu do systemu i obciążeniu rachunku powyżej wybranej kwoty. 
  1. Weryfikuj dyspozycje przed zatwierdzeniem. Uważnie czytaj SMS z kodem autoryzacyjnym. 
  1. Zapoznaj się z komunikatami dotyczącymi bezpieczeństwa znajdującymi się na stronie banku oraz w wiadomościach po zalogowaniu do serwisu. Będziesz na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami i możliwymi atakami. 
  1. Uważaj na wiadomości e-mail z prośbą o podanie lub weryfikację swoich danych. Bank nigdy nie prosi o takie informacje. Nie klikaj w podejrzane linki w wiadomościach. 
  1. Nie korzystaj z zapamiętywania sesji przeglądarki i haseł oraz autouzupełniania formularzy. 
  1. Dbaj o bezpieczeństwo swoich haseł oraz danych karty płatniczej. Nikomu nie udostępniaj nośnika kryptograficznego, hasła ani kodu PIN. 
  1. Dbaj o bezpieczeństwo swojego komputera i smartfona. Pamiętaj o aktualizacjach systemu i antywirusa, wybieraj oprogramowanie ze sprawdzonych źródeł. Unikaj też logowania do banku z publicznych sieci Wi-Fi. 
  1.  Zawsze wyloguj się z systemu bankowości elektronicznej, zarówno na komputerze jak i aplikacji. 

Płatności online są bezpieczne i nie trzeba się ich obawiać. Wystarczy, że zapamiętamy podstawowe zasady bezpieczeństwa i zachowamy ostrożność, a zakupy online będą czystą przyjemnością.  

Może Cię zainteresować:

Uwielbia dobrą herbatę i śledzenie ciekawostek ze świata nowych technologii. Spokój znajduje w fotografii, ale nie przepada za plecakiem pełnym ciężkiego sprzętu. W wolnym czasie nałogowo kupuje nowe książki i czyta komiksy.